Komentarz do Ankiety FIVA cz. II - YOUNGTIMERY

Kontynuujemy nasz komentarz do ankiety FIVA i PZM w sprawie pojazdów zabytkowych w Polsce i w Europie. Ważnym elementem badania była sprawa youngtimerów. Każdy z respondentów odpowiedział także na pytania z zakresu pojazdów wyprodukowanych w latach 1984 – 1989 czyli przyszłych zabytków.

Okazuje się, że nie wszyscy posiadacze zabytków interesują się pojazdami młodszymi. W Europie na każdego zainteresowanego tematem prawdziwych zabytków przypada zaledwie 0,4 youngtimera. W Polsce współczynnik jest nieco wyższy i wynosi 0.6 pojazdu. Nad Wisłą 35% respondentów posiada przynajmniej jeden samochód w wieku od 25 do 29 lat. W Europie takich ludzi jest zaledwie 21%. Przypuszczalnie na tym polega różnica wśród kolekcjonerów europejskich i  polskich – u nas, zapewne z powodu finansów, podobają się wciąż auta młodsze i tańsze. Stąd aż 16% polskich kolekcjonerów (największy współczynnik) zaznaczyło, że nie posiada żadnego pojazdu zabytkowego – zapewne byli to właściciele tylko youngtimerów. W Polsce mimo małej średniej na jednego kolekcjonera i tak jest najwięcej samochodów tego typu w Europie.

Zarówno polski, jak i europejski średni rocznik youngtimera to 1987. Najwięcej aut pochodzi z 1988 roku (42% w Europie, 44% w Polsce). Jak zwykle zaskakują Czesi, którzy mają najwięcej aut starszych (30%). Podobne wyniki osiągnęła Holandia. W przypadku motocykli, skuterów i pozostałych pojazdów średni rocznik w większości krajów to 1986.

Wśród marek znów popularne są Mercedesy (11% w Europie) oraz Citroeny (10%). Ale tym razem wśród nowszych wozów zdecydowanie więcej jest BMW (7%) i Volkswagenów (7%). W pierwszej dziesiątce są także: Renault (7%), Porsche (7%), Volvo (6%) i Peugeot (5%). Wśród wymienionych w zestawieniu marek pojawiają się już Saaby, Alfa Romeo czy Land Rovery, ale brakuje takich firm jak Skoda, Polski Fiat, Lincoln, Cadillac, Chevrolet, SEAT, Łada, Talbot, Chrysler, Dodge, Honda, Nissan czy Toyota.  Mimo to samochody innych marek stanowią zaledwie 19%. W Polsce oczywiście najpopularniejszą marką jest Mercedes Benz (16%), co akurat nikogo nie dziwi. Na podium znalazły się także: Fiat (13%) oraz BMW (10%). Dalsze miejsca zajmują: Volkswagen (7%), Volvo (4%) i Ford (3%). Zdecydowanie większy odsetek w porównaniu do innych krajów stanowią wozy innych marek (33%). Zapewne wśród nich są produkty FSO, FSM oraz Skody, Dacie, Łady itp. Taki sam wynik wśród pozostałych marek możemy zaobserwować w Czechach, gdzie Skoda na pewno zajmuje pierwsze miejsce, ale nie jest wyszczególniona w spisie marek. Mercedes oprócz zwycięstwa w Polsce pierwsze miejsce zajął tylko w Niemczech. W Austrii najwięcej jest Citroenów (aż 20%), francuska marka triumfuje także w Holandii i Danii. Inna firma z Francji, Renault, jest najpopularniejsza w Czechach i we Francji, zaś BMW wygrywa w Grecji i Hiszpanii. We Włoszech bezkonkurencyjne są marki Fiat (14%) oraz Alfa Romeo (13%), a w Szwecji oczywiście Volvo (21%) oraz Saab (8%). W Wielkiej Brytanii, podobnie jak w zabytkach padł rekord ilości aut jednej marki, aż 44% youngtimerów posiada logo Jagura (choć zapewne Skoda w Czechach ma podobny lub lepszy wynik). W Belgii też jest luksusowo, gdyż na pierwszym miejscu znalazło się Porsche z wynikiem aż 13%. Volkswagen wygrał tylko w jednym kraju – w Irlandii.

Wśród motocykli nie ma niespodzianek – najpopularniejszymi markami są: Honda (22%), Yamaha (17%), BMW (15%) oraz Suzuki (10%). W Polsce na pierwszym miejscu znalazła się Honda z wynikiem 22%, a zaraz za nią uplasowała się enerdowska MZ (17%). Na dalszych miejscach są: Yamaha, BMW, Kawasaki, Suzuki, Moto Guzzi (po 4%). Inne marki (w wśród nich zapewne dużo czeskich Jaw) to aż 39%, czyli znacznie więcej niż średnia europejska wynosząca 16%. W Czechach aż 75% to marki inne (z pewnością są to Jawy i CZ).

Najbardziej popularną marką wśród motorowerów i skuterów jest Honda (11%), ale aż 71% egzemplarzy znalazło się w rubryce inne, zatem rynek tych pojazdów jest mocno rozproszony. Zaś w zestawianiu samochodów militarnych, terenowych, ciężarówek, autobusów i innych dziwolągów najpopularniejszymi markami są Land Rover i Volkswagen mające po 13% rynku. Na dalszych miejscach znalazły się: Renault, Chevrolet, Mercedes Benz i Citroen. Warto wspomnieć, że w tej rubryce po raz pierwszy pojawiają się marki japońskie (Toyota i Nissan, które zebrały po 2%).

W przypadku aut młodszych zmniejszyła się w Polsce ilość aut niezdatnych do wyjazdu na drogi publiczne. Tylko 12% samochodów nie spełnia wymagań przeglądu rejestracyjnego przy 15% w Europie. Okazuje się, że największą ilością „gratów” może się pochwalić Irlandia (33%) oraz Czechy (31%). Najmniejszą liczbę aut niezdatnych do użytku posiada Francja (7%).

W motocyklach jest podobnie – w Europie 14% jednośladów nie wyjedzie na ulice, w Polsce współczynnik ten wynosi 13%. Największym wynikiem w tym zestawieniu mogą się pochwalić Irlandia i Wielka Brytania (po 33%).

A ile kolekcjonerzy youngtimerów jeżdżą swoimi wozami? Nie jest źle, gdyż Polacy wychodzą poza średnią. Najprawdopodobniej dlatego, że więcej naszych youngtimerów jest użytkowanych na co dzień niż u naszych kolegów z zachodu i południa. Na kontynencie youngtimer średnio przejeżdża 3837 km, w Polsce 4354 km. Najwięcej jeździ się we Francji 5454 oraz w Niemczech 4698 km. Najmniej we Włoszech 1675 km oraz w Szwecji 1756.

W przypadku wartości naszych samochodów nie ma niespodzianek. Podobnie jak w zabytkach posiadamy jedne z najtańszych wozów. Aż 82% pojazdów z Polski nie przekracza wartości 5 tys. euro, a średnia cena wynosi 4242 euro. Tym razem jednak nie jesteśmy na szarym końcu, bowiem aż 79% aut w Irlandii nie przekracza magicznej wartości 5 tys. euro, a średnia cena youngtimerów z wyspy to zaledwie 4061 euro. Średnia europejska wynosi 9383 euro, a ilość pojazdów nieprzekraczających wartości 5 tys. euro wynosi 55%. Najbardziej wartościowe auta mają Niemcy (ponad 13 tys. euro) oraz Austriacy (12 tys. euro). Motocykle średnio kosztują prawie 3 tys. euro, w Polsce zaledwie 1/3 tej kwoty czyli 1050 euro.

Zobacz ankietę FIVA

Opracował: Kamil Pawłowski

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Wypełnij ankietę FIVA
Pojazdy klasyczne potrzebują waszego głosu. Gorąco zachęcamy do... więcej
Rajd Retro Carpathia 2020 odwołany
Automobilklub Doliny Sanu z przykrością informuje, że ze względu na niską... więcej
Rajd Wspomnienie Warszawskiego odwołany
Automobilklub Rzemieślnik informuje o odwołaniu planowanego na 02-03... więcej
Biuletyn PZM nr 20 - Wrzesień 2020
Szanowni Czytelnicy,Dopiero rozpoczynaliśmy tegoroczny, opóźniony sezon, a ten... więcej
Na zachód od Warszawy czyli III Rajd Zachodniego Mazowsza
Wreszcie na terenie Mazowsza wystartowały rajdy okręgowe przeznaczone także dla... więcej
III Rajd Zachodniego Mazowsza - galeria zdjęć
Zdjęcia z III Rajdu Zachodniego Mazowsza - rundy Mistrzostw Okręgu... więcej
Skwer Dawnych Motocykli w Mińsku Mazowieckim
Słoneczna niedziela, 6 września obfitowała w Mińsku Mazowieckim w ciekawe... więcej
Pandemiczny Rajd Motocyklowy - galeria zdjęć
Pandemiczny Rajd Motocyklowy – IX Runda MOWPZ. Mińsk Mazowiecki, 6.09.... więcej
Zmiana daty Rajdu Wspomnienie Warszawskiego - rundy MPHRR
Komunikat o zmianie daty Rajdu Wspomnienie WarszawskiegoAutomobilklub... więcej
Trzy polskie załogi w Alpine Challenge
Miło nam poinformować, że polskie załogi wracają na europejskie trasy po... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens