Karting Meeting dla osób niepełnosprawnych

Karting Meeting osób niepełnosprawnych

 

W sobotę 6 października 2012r na zaproszenie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy SOSW w Tarnowie osoby niepełnosprawne z całego województwa małopolskiego i podkarpackiego przyjezdzają na tor Speed Race by uczestniczyć w zawodach kartingowych. Osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, nawet osoby sparaliżowane od pasa w dół bez żadnych problemów będą mogły poczuć sportową rywalizację oraz realizować swoje pasje i marzenia motoryzacyjne.W Tarnowie dzięki fachowej pracy szkoleniowo-edukacyjnej zostały przełamane wszelkie bariery. Od ponad dwóch lat prowadzony jest program zajęć kartingowych na torze SPEED RACE Tarnów w ramach ogólnopolskiej społecznej akcji „Przez zabawę do bezpieczeństwa” dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych osób niepełnosprawnych. Uczestniczą w nim wychowankowie Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym w Tarnowie, następnie dołączyli wychowankowie z Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tarnowie oraz Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego PIAST z Woli Rzędzińskiej, jak również dzieci przychodzące z rodzicami indywidualnie. Przyjeżdżają osoby m.in. z Krakowa, Wieliczki, Nowego Sącza, Dębicy, Rzeszowa, Myślenic, Zakopanego. Program swoim zasięgiem obejmuje miasto Tarnów i całe województwo małopolskie oraz podkarpacie. Pomysłodawcami projektu są Renata Nowotarska i Paweł Jakubas – terapeuci z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy SOSW w Tarnowie oraz Rafał Kiwior – koordynator akcji „Przez zabawę do bezpieczeństwa”.
Można śmiało powiedzieć, że jazda gokartem podczas zajęć wyrabia u niepełnosprawnych osób umiejętność panowania nad kierownicą, poprawia refleks, uczy podejmowania szybkich decyzji w trudnych sytuacjach. Zajęcia te doskonale rozwijają koordynację wzrokowo – ruchową, orientację dotyczącą prawej i lewej strony ciała. Wzmacniają mięśnie obręczy barkowej i kończyn górnych oraz poprawiają ogólną kondycję organizmu. Ponadto zajęcia uczą oceny swoich możliwości, umiejętności podejmowania prawidłowych decyzji i dopasowania ich do różnych sytuacji. Doskonalą zdolność przewidywania i odpowiedniego reagowania.
Zajęcia kartingowe kształtują osobowość, rozwijają charakter, podnoszą samoocenę. Osoby uczestniczące w tych zajęciach stają się bardziej odważne, zdyscyplinowane i samodzielne oraz uwrażliwiają się na potrzeby innych. Dla osób niepełnosprawnych, to również ciekawa forma zajęć terapeutycznych, organizowania czasu wolnego oraz rozwijania zainteresowań.
Kolejny raz udowadniamy, że KARTING jest sportem o dużym aspekcie wychowawczym i edukacyjnym jak również socjalno-integracyjnym. Tylko fachowa praca z dziecmi i młodzieżą z różnych środowisk znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństa na naszych drogach.

Wszystkie informacje o projekcie i całej akcji znajdują się na stronie: www.gokarty-tarnow.pl

 

Karting: 
Share

News

Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej
Komunikat 1.2020
Komunikat 1.2020 - Akademia Karting FIA 2020, Kalendarz 2020, Licencja... więcej
27 grudnia 2019 r. Biuro ZG PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2019 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2020
Życzy Polski Związek Motorowy - Zarząd Główny     ... więcej
Głosujmy na Michalinę
Michalina Sabaj, polska finalistka w projekcie FIA Girls on Track -... więcej
Już po raz 17 poznaliśmy Kartingowych Mistrzów Tarnowa
 Poznaliśmy Kartingowych Mistrzów Tarnowa na rok 2019. Już po raz 17... więcej
Gala sportu kartingowego 2019
 W minioną sobotę, 23 listopada 2019, zawodnicy uroczyście zakończyli... więcej
ROTAX GRAND FINALS 2019 ZA NAMI
Sezon kartingowy ROTAXa dobiegł końca, jego zwieńczeniem był rozgrywany we... więcej
Mamy srebro na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA!
W niedzielę, 3 listopada na torze Vallelunga srebrny medal w pierwszych... więcej
Na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA nasi reprezentanci brylowali w sobotę w Pucharze GT
Sobota, 2 listopada, kolejny dzień pierwszych Igrzysk Sportów Motorowych FIA,... więcej
Dzień treningów na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA
Piątek, 1 listopada minął na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA w Rzymie pod... więcej
Pierwsze Igrzyska Sportów Motorowych FIA otwarte!
Inauguracyjne Igrzyska Sportów Motorowych Międzynarodowej Federacji... więcej

Strony

- Archiwum