Kaczmarski ósmy, kłopoty Hołowczyca

Lucio Alvarez, któremu południowoafrykańska Toyota Motorsport udostępniła dakarowego Hiluxa Giniela de Villiersa, wygrał pierwszy etap Abu Dhabi Desert Challenge. Argentyńczyk rozpoczynający oes jako siódmy, wyprzedził o 3.19 Naniego Romę, o 6.57 Erika van Loona. Martin Kaczmarski i Bartłomiej Boba zajęli ósme miejsce w wynikach etapu. Czołową dziesiątkę zamknęli Mirosław Zapletal i Maciek Marton.

Burza piaskowa zatrzymała na starcie motocyklistów i kierowców quadów. Odwołano dla nich etap, ponieważ nie mogły wystartować śmigłowce ratownicze. Załogi samochodów ruszyły z opóźnieniem o 13.45. Otwierał trasę Bernhard ten Brinke, mający za sobą Naniego Romę i Krzysztofa Hołowczyca. Hołek wjechał z najlepszym czasem na CP2, ale potem zakopał Mini i na CP3 był dopiero 25 - ze stratą niemal 57 minut do Alvareza. Na mecie strata wzrosła do godziny 54 minut.

- Dzisiejszy odcinek pokazał, że niczego nie można być pewnym. Zakopaliśmy się na wydmach, wpadliśmy w ogromny lej, na szczęście w miarę sprawnie udało nam się ruszyć – mówi Martin Kaczmarski. - Przez praktycznie cały odcinek miałem wrażenie, jakbym leciał nad chmurami. Unosiły się tumany kurzu, nie było widać drogi, jednak jechaliśmy dobrym, w miarę równym tempem. Ogólnie jest dobrze, jedziemy swoje i z każdym kilometrem uczymy się czegoś nowego, o to głównie chodzi. Przed nami najlepsi na świecie, jest od kogo się uczyć. Do jutrzejszego odcinka podchodzimy z wielką pokorą. To będzie bardzo trudna trasa. Dla nas najważniejsze są przejechane kilometry i doświadczenie.

A zaczęło się dziś tak dobrze... - napisał na FB Krzysztof Hołowczyc. - Najpierw z rana wieść, że dzisiejszy odcinek odwołany na skutek burzy piaskowej i faktycznie, motocykliści nie pojechali. Później decyzja, że samochody jednak jadą. Startujemy ostrym tempem i dosyć szybko dochodzimy Naniego Romę, a za chwilę mijamy zakopanego ten Brinke, który otwierał trasę. Pomyśleliśmy, lepiej być nie może, teraz tylko spokojnie za Nanim i będzie wynik. Ale los jak zwykle płata figle... Po kilkunastu kilometrach zaczynam czuć na podjazdach, że coś ślizga się w napędach, MINI niechętnie pokonuje podjazdy pod większe wydmy, aż w końcu stajemy, musimy się odkopywać. Niestety po podłożeniu sand-platów dalej nie możemy się wygrzebać. Sprawdzamy co z autem. Wygląda, że to coś w dyfrach. Rosjanin Ogorodnikow z Overdrive'u pożycza nam swoje platy i jakoś w końcu ruszamy. Jednak później znów nie dajemy rady sforsować stromego podjazdu. Sprawdzam jeszcze raz auto i znajduję usterkę, to ukręcony przegub półosi. A więc większość odcinka podróżowaliśmy "trójkołowcem"... Na mecie strata prawie dwie godziny... A miało być tak pięknie. Marzenia o zwycięstwie rozprysnęły się już na pierwszym etapie. Spróbujmy powalczyć jeszcze o etapowe sukcesy, ale wyniku na Abu Dhabi Desert Challenge nie zrobimy :) Pociesza mnie tylko świetna jazda Martina Kaczmarskiego (Lotto Team), widziałem dziś, jak surfował po wydmach i byłem dumny. Ma chłopak prawdziwy talent!

 

SAMOCHODY
1. Lucio Alvarez/Bernardo Graue (RA) Honda Hilux 1:52.03
2. Nani Roma/Michel Perin (E/F) Mini All4 Racing +3.19
3. Erik van Loon/Wouter Rosegaard (NL) HRX Ford +6.57
4. Guilherme Spinelli/Youssef Haddad (BR) Mitsubishi ASX +15.21
5. Mohamed al-Mansoori/Imad Nabhan (UAE/SYR) Nissan Patrol +16.47 (1. T2)
6. Mansour al-Helei/Ali Mirza (UAE) Nissan Patrol +28.24 (2. T2)
7. Bernhard ten Brinke/Matthieu Baumel (NL/F) HRX Ford +28.52
8. Martin Kaczmarski/Bartłomiej Boba (PL) Toyota Hilux +33.19
9. Ahmed Fahim (UAE) Polaris Ranger RZR 900 XP +34.48 (1. T3)
10. Miroslav Zapletal/Maciek Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo +35.38
31. Krzysztof Hołowczyc/Andreas Schulz (PL/D) Mini All4 Racing +1:54.34

PO ETAPIE
1. Alvarez 1:53.46, 2. Roma +3.17, 3. van Loon +6.56, 4. Spinelli +15.18, 5. al-Mansoori +17.10, 6. al-Helei +28.40, 7. ten Brinke +28.49, 8. Kaczmarski +33.17, 9. Fahim +34.57, 10. Zapletal +35.42, 31. Hołowczyc +1:54.29.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Mocna obsada ORLEN Baja Poland 2019
(23.08.2019) Terranova, Przygoński, Wasiliew, Hołowczyc – to nazwiska... więcej
500 wyścig DTM na Niemieckim torze Lausitzring
W najbliższy weekend odbędzie się jubileuszowy 500 wyścig DTM na Niemieckim... więcej
Polacy wśród faworytów – ORLEN Baja Poland już za tydzień
(20.08.2019) Blisko 100 zgłoszeń otrzymali organizatorzy ORLEN Baja Poland... więcej
22 Grand Prix Sopot - Gdynia: Weekend w Sopocie kolejnym sukcesem Szymona Łukaszczyka
Niedzielna odsłona 22 Grand Prix Sopot – Gdynia , będąca 10 Rundą... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Szymon Łukaszczyk znowu wygrywa wyścig
Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) zwyciężył w sobotniej, 9... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Gwiazdy motorsportu przy sopockim Molo
Komplet 58 kierowców zgłoszonych do 22 Grand Prix Sopot – Gdynia pojawił... więcej
GSMP: Nadmorskie wyścigi „górali”
W dniach 16-18 sierpnia, jako podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw... więcej
Historyczne samochody, mocne tempo – Motul HRSMP po Rajdzie Rzeszowskim
Wymagająca trasa, kłopoty faworytów, sukcesy debiutantów i niespodziewane... więcej
28. RAJD RZESZOWSKI - Grzegorz Grzyb po raz czwarty triumfuje w Rzeszowie
(10.08.2019) Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) triumfowali w 28.... więcej

Strony

- Archiwum