Historyczny wynik Skorupskiego

W deszczu i błocie na Tykkimäen Moottorirata w Kouvoli, Krzysztof Skorupski uzyskał historyczny wynik dla polskiego rallycrossu. Kierowca Monster Energy World RX Team zajął czwarte miejsce w finale SuperCars podczas czwartej rundy mistrzostw świata. Volkswagen świętował pierwsze zwycięstwo w WRX. Tanner Foust korzystający z dzikiej karty, doprowadził Polo Marklund Motorsport do mety przed Fiestami Andreasa Bakkeruda i Reinisa Nitišsa, który nadal prowadzi w punktacji.


Fot. www.facebook.com/fiaworldrallycross

Krzysztof Skorupski wygrał obydwa wyścigi podczas sobotnich kwalifikacji w Kouvoli i zajmował piąte miejsce po pierwszym dniu fińskiej rundy Rallycrossowych Mistrzostw Świata. Anton Marklund i Renis Nitišs otwierali klasyfikację z dorobkiem 90 punktów.

W pierwszych kwalifikacjach Skorupski zostawił za sobą Hvaala, Solberga, Kartunena i Reinsalu, uzyskując szósty czas w łącznych wynikach. Renis Nitišs wyprzedził Andreasa Bakkeruda i Timmy'ego Hansena. W drugim wyścigu Skorupski okazał się szybszy od Fousta, Heikkinena, Tohilla i Hvaala. Uzyskany wynik dał polskiemu kierowcy 5 miejsce - za Marklundem, Hansenem, Bakkerudem i Nitišsem.

W czwartej kwalifikacji Krzysztof osiągnął swój życiowy wynik i zajął 4 miejsce w SuperCars. To wystarczyło do obrony 5 miejsca w łącznej klasyfikacji po czterech wyścigach. W półfinałach Krzysztof miał zmierzy się z bardzo mocnymi konkurentami, między innymi z Reinisem Nitišsem, który wygrał poprzednią rundę w Norwegii oraz z Timurem Timercjanowem, ubiegłorocznym mistrzem Europy. Aby wystartować w finale, Krzysztof musiał finiszować w czołowej trójce podczas swojego półfinału.

Skorupski ukończył pierwszy półfinał na trzecim miejscu - za Nitišsem i Bakkerudem. Joni-Pekka Rajala nie przejechał pierwszego okrążenia. Na drugim zakręcie zderzyli się koledzy z zespołu Peugeot Hansen. Timur Timercjanow nie pojechał dalej. Timmy Hansen wypadł z toru na drugim kółku.

Po starcie drugiego półfinału Topi Heikkkinen skierował na barierę Dereka Tohilla. Następnie oberwał Citroën Liama Dorana, a Petter Solberg wjechał w cały bałagan i skrzywił chłodnicę. Wywieszono czerwoną flagę. Tohill zrezygnował z restartu. Solberg zwolnił na trzecim okrążeniu i został wyprzedzony przez Antona Marklunda. Tanner Foust finiszował 24 sekundy przed Szwedem.

W finale z pierwszego rzędu startowali Nitišs i Foust, z drugiego Bakkerud i Marklund, z trzeciego Skorupski i Rajala. Petter Solberg naprawiający Citroëna, prosił o minutę czasu, ale jej nie otrzymał. Po starcie prowadził Foust przed Bakkerudem i Skorupskim. Na trzecim okrążeniu Reinis Nitišs przesunął się na P3. Zatrzymała się Fabia Rajali. Foust przejechał Joker Lap na 4 kółku i nie stracił pozycji lidera. Na następnym okrążeniu dłuższą pętlę pokonał Bakkerud wyjeżdżając z Joker Lapa przed Nitišsem.

- Znam ten tor i wiedziałem, że muszę wygrać start, bo inaczej szybę zakleja gruba warstwa błota i robi się ciemno w samochodzie - powiedział Tanner Foust. - Od połowy finału przestały działać wycieraczki. Gdybym jechał na dalszej pozycji, musiałbym się zatrzymać.

FINAŁ SUPERCARS
1. Tanner Foust (USA) VW Polo RX 4.59,725
2. Andreas Bakkerud (N) Ford Fiesta ST +3,675
3. Reinis Nitišs (LV) Ford Fiesta ST +5,455
4. Krzysztof Skorupski (PL) Citroën DS3 +19,613
5. Anton Marklund (S) VW Polo RX +26,041
6. Joni-Pekka Rajala (FIN) Skoda Fabia -4 okr.

PUNKTACJA WRX
1. Nitišs 96, 2. Bakkerud 82, 3. P. Solberg 80, 4. Heikkinen 74, 5. Marklund 61, 6. Hansen 48, 7. Timercjanow 48, 8. Foust 42, 9. Larsson 25, 10. H. Solberg 22, 11. Skorupski 19, 31. Ludwiczak 2.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Kurs na licencję stopnia RN i Sędziego st. I, 25-26.01.2020 Bielany Wrocławskie
Program kursu na licencję RN oraz Licencję Sędziego Sportu Samochodowego... więcej
ORLEN Team podsumował Rajd Dakar 2020
Zawodnicy ORLEN Team mają za sobą tysiące kilometrów na nowych trasach Rajdu... więcej
Sukces Polaków w Africa Eco Race
Obchodzący dwudziestolecie kariery sportowej Jacek Czachor, pustynny Africa Eco... więcej
Etapowe podium Jacka Czachora
Trzeci czas przejazdu na przedostatnim OSie Africa Eco Race uzyskał Jacek... więcej
Jacek Czachor wraca do pierwszej piątki Africa Eco Race
Jacek Czachor po raz kolejny udowodnił, że jest w rewelacyjnej formie.... więcej
Dakar 2020: Udany start Polaków!
Dakar po raz 42. Trasa tegorocznej edycji Dakaru prowadziła z miasta Dżudda na... więcej
ORLEN Team na mecie rajdu Dakar
12 dni rywalizacji na dystansie 7500 kilometrów, z czego 5000 stanowiły odcinki... więcej
Polacy w TOP 10 Africa Eco Race
Po wczorajszych problemach na trasie, dzisiaj reprezentanci misji „... więcej
Dakar 2020 Żeglarze na oceanie wydm
Trasa etapu 11. etap Dakaru z Shubaytah do Haradh to druga część etapu... więcej

Strony

- Archiwum