Cztery Polskie załogi na mecie Rajdu Szwecji

Jari-Matti Latvala odniósł trzecie zwycięstwo w Rally Sweden, dziewiąte w mistrzostwach świata, drugie dla Volkswagena. 28-latek wyprzedził o 53,6 sekundy Andreasa Mikkelsena, o 59,5 s Madsa Østberga, któremu przypadły trzy bonusowe punkty za Power Stage. Latvala (+1,1) uzyskał drugi czas na Värmullsåsen 2. Jeden punkt zdobył Mikko Hirvonen (+2,9).

Latvala (40) objął prowadzenie w mistrzostwach świata. Kolejne miejsca zajmują Ogier (35), Østberg (30), Mikkelsen (24), Bouffier (18), Meeke (17), Hirvonen (13), Tänak (10), Evans (8) i Solberg (6).

Michał Sołowow i Maciej Baran (Ford Fiesta WRC) zajęli 17 miejsce w Rajdzie Szwecji - drugiej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata. Jest to najlepszy wynik osiągnięty przez Polaków, startujących w tym rajdzie. Przez cztery dni załoga Synthos Cersanit Rally Team pokonała 24 odcinki specjalne o długości ponad 320 km. Kielecko-krakowski duet podróżował z przygodami, podobnie jak wielu innych zawodników z czołówki. Michał i Maciek wykonali swój rekordowy skok na słynnej hopie Colin's Crest. Fiesta poszybowała na odległość 31 metrów.


Fot. Synthos Cersanit Rally Team

- Rajd był super, odcinki rewelacyjne - powiedział Michał Sołowow. - Przeżyliśmy cztery fantastyczne dni, z których każdy był inny. Najpierw był duży optymizm po odcinku testowym, na którym zajęliśmy 8 miejsce. Jeździliśmy po stosunkowo twardej nawierzchni i samochód spisywał się bardzo dobrze. Drugiego dnia warunki się zmieniły - śnieg zaczął topnieć i jechaliśmy po błocie. Początkowo brakowało przyczepności, potem zmieniliśmy ustawienia zawieszenia i pod koniec dnia było już lepiej.

Kolejny dzień to przygoda ze zmienioną geometrią tylnych kół. Coś się musiało przestawić podczas jazdy w koleinach. Fiesta niepewnie się prowadziła, czego wynikiem była wizyta w bandzie śnieżnej. Mokry śnieg zatkał chłodnicę i silnik zaczął się przegrzewać. Stanęliśmy na odcinku i staraliśmy się oczyścić przód samochodu. Kiedy ruszyliśmy, dogonił nas Craig Breen. Ustąpiliśmy mu drogi, ale ponieważ działo się to przy prędkości ok. 120 km/h, trochę się przeliczyłem z hamowaniem. Wpadliśmy w kolejną zaspę. I w ten sposób straciliśmy ponad 2 minuty.

Ostatniego dnia spadł śnieg i znowu zrobiło się bardzo ciekawie. Było makabrycznie ślisko, kolec praktycznie nie istniał na tej nawierzchni. Walczyliśmy o pozostanie na drodze, ale wreszcie było jak na prawdziwym rajdzie zimowym. Na Colin's Crest postanowiliśmy, że skaczemy jak najdalej się da. Podobno było ponad 30 metrów? Mieliśmy niezłą zabawę. Potem jednak znowu jakaś banda, znowu zatkane wloty powietrza, znowu skacząca temperatura silnika i stracone sekundy. Tak naprawdę dopiero ostatnią pętlę pojechaliśmy dobrym tempem i bez przygód.

Miejsce nie jest rewelacyjne, czasy pewnie też mogłyby być lepsze, jednak mieliśmy niesamowitą frajdę z jazdy. Startowaliśmy w Szwecji po raz dziewiąty i za każdym dzieje coś innego. Bardzo lubimy tutaj przyjeżdżać. Dziękuję ekipie C-Rally za przygotowanie samochodu.

Hubert Ptaszek i Kamil Kozdroń zostali sklasyfikowani na 23 pozycji, drugiej w ośce, pierwszej w klasie RC4.

Po przygodach, Robert Kubica i Maciek Szczepaniak ukończyli Rally Sweden na 24 miejscu. RK M-Sport World Rally Team zdobył pierwsze 4 punkty w mistrzostwach świata producentów i po dwóch rundach zajmuje 6 lokatę.


Fot. M-SPORT

- W końcu dojechaliśmy do mety, taki był nasz cel, choć oczywiście zamierzaliśmy to zrobić bez błędów - mówi Robert Kubica. - Wczoraj popełniłem głupi błąd lądując po skoku na skręconych kołach. Potem było jeszcze trudniej. Przytrafił mi się drugi błąd, a to już było trochę zwariowane. Jadąc wolno i ostrożnie nie jechałem tak, jak powinienem - i miałem więcej momentów, popełniałem więcej błędów, niż gdybym jechał szybko.

To był naprawdę trudny rajd i zdobyłem w nim dużo doświadczenia, które w przyszłości może tylko pomóc. Muszę przyznać, że bardzo chciałem ukończyć ten rajd i to nam się udało. Oczywiście nie w sposób, w jaki zamierzaliśmy to zrobić, ale meta jest metą i doświadczenie jest takie samo.

Kiedy byliśmy w dobrej formie i jechaliśmy szybko, myślę, że zaliczaliśmy udany rajd, szczególnie biorąc pod uwagę panujące warunki. Popełniliśmy błędy, ale znam ich przyczynę, więc teraz musimy się zresetować i skoncentrować na Meksyku.

- Jestem pewny, że to rajd, który Robert chciałby najlepiej zapomnieć, był on jednak bezcenny dla rozwoju Roberta jako rajdowego kierowcy - powiedział Malcolm Wilson. - Wiem, że Robert jest rozczarowany, ale na jego obronę muszę przyznać, że był to jeden z najtrudniejszych Rajdów Szwecji, jakie pamiętam. Robert przyjechał tu bez wcześniejszego doświadczenia w jeździe na śniegu. Sądzę, że teraz wróci do domu, przemyśli sprawę i dojdzie do wniosku, że wiele nauczył się w ten weekend.

Łukasz Kabaciński i Szymon Gospodarczyk dotarli do mety na 30 pozycji, drugiej w RC3, trzeciej w 2WD.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

500 wyścig DTM na Niemieckim torze Lausitzring
W najbliższy weekend odbędzie się jubileuszowy 500 wyścig DTM na Niemieckim... więcej
Polacy wśród faworytów – ORLEN Baja Poland już za tydzień
(20.08.2019) Blisko 100 zgłoszeń otrzymali organizatorzy ORLEN Baja Poland... więcej
22 Grand Prix Sopot - Gdynia: Weekend w Sopocie kolejnym sukcesem Szymona Łukaszczyka
Niedzielna odsłona 22 Grand Prix Sopot – Gdynia , będąca 10 Rundą... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Szymon Łukaszczyk znowu wygrywa wyścig
Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) zwyciężył w sobotniej, 9... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Gwiazdy motorsportu przy sopockim Molo
Komplet 58 kierowców zgłoszonych do 22 Grand Prix Sopot – Gdynia pojawił... więcej
GSMP: Nadmorskie wyścigi „górali”
W dniach 16-18 sierpnia, jako podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw... więcej
Historyczne samochody, mocne tempo – Motul HRSMP po Rajdzie Rzeszowskim
Wymagająca trasa, kłopoty faworytów, sukcesy debiutantów i niespodziewane... więcej
28. RAJD RZESZOWSKI - Grzegorz Grzyb po raz czwarty triumfuje w Rzeszowie
(10.08.2019) Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) triumfowali w 28.... więcej
28. Rajd Rzeszowski - Grzyb liderem po pierwszym etapie
(09.08.2019) Grzegorz Grzyb i Roberta Hundla (Skoda Fabia R5) wygrali cztery z... więcej

Strony

- Archiwum