Alpe Adria UEM - sztandarowa impreza już na Torze "Poznań"

Trudno nie zauważyć, jak szybko biegnie czas. Niespełna cztery lata temu (20-21 września 2008), na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski, odbyła się przedfinałowa runda Pucharu Europy w wyścigach motocyklowych we wszystkich klasach. Rok później poznański obiekt, gościł uczestników wyścigowych motocyklowych mistrzostw Alpe Adria UEM, czyli zawodów kwalifikacyjnych mistrzostw Europy. A w ostatni weekend lipca (27-29), na poznańskim obiekcie wyścigowym – jedynym takim w Polsce – już po raz piąty czołowi motocykliści Starego Kontynentu będą rywalizowali w kolejnych mistrzostwach Alpe Adria UEM.

Przez wiele dziesięcioleci kibice sportu motocyklowego nie mogli się doczekać imprezy dużej rangi w naszym kraju. Ale obecnie to już dobra tradycja, że fani motocykli mogą oglądać rywalizację czołowych zawodników.

- To od pewnego czasu impreza najwyższej rangi, wręcz sztandarowa, jaką możemy zrealizować na naszym torze. Do Poznania przyjadą czołowi zawodnicy z całego kontynentu, aby walczyć o punkty potrzebne do awansu do europejskiego finału, który zostanie rozegrany na torze w Albacete w Hiszpanii – mówi Jacek Molik, członek zarządu Automobilklubu Wielkopolski i jednocześnie dyrektor zbliżających się zawodów Alpe Adria UEM na Torze "Poznań".

W poprzednich sezonach do stolicy Wielkopolski przyjeżdżało pod około 200 zawodników z wielu krajów europejskich: Austrii, Czech, Francji, Słowacji, Słowenii, Niemiec, Holandii, Węgier i Włoch. W tym roku zawody w Poznaniu odbędą się dokładnie w połowie toczącego się sezonu, po pięciu rozegranych rundach. Tak więc teraz również nie zabraknie motocyklistów, którzy mają realne szanse na awans do finałowych zawodów, jakie zostaną jesienią rozegrane w Albacete.
Wśród startujących nie powinno zabraknąć m.in. Austriaka Andreasa Meklaua (w przeszłości uczestnika wyścigów mistrzostw świata), czołowego zawodnika europejskich torów, Czecha Michala Filli, który w ostatnim czasie jeździ znakomicie, Słoweńca Marko Jermana, kolekcjonującego tytuły wielu krajów, Szwajcara Gregorego Junod, czy bardzo szybkiego Bułgara Martina Choya. Szkoda, że w tym samym czasie były mistrz świata Francuz Gwen Giabbani, doskonale znany w naszym kraju, będzie startował na torze Suzuka.

Oczywiście nie można zapomnieć o czołowych, polskich motocyklistach. Ireneusz Sikora, Janusz Oskaldowicz, Waldemar Chełkowski, Hubert Tomaszewski, Mariusz Kondratowicz, Bartłomiej Wiczyński, Mateusz Korobacz, Marek Szkopek, czy Sebastian Zieliński dają gwarancję wysokiego poziomu rywalizacji w klasach Superbike, Superstock 1000 i 600,  Supersport. Niestety, w tym sezonie kontuzje doskwierają Danielowi Bukowskiemu, który z pewnością pojawi się w stolicy Wielkopolski, ale czy wystartuje? Równocześnie na Torze "Poznań" będzie się toczyła rywalizacja w wyścigowych motocyklowych mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski. Tradycyjnie już zapewne na poznańskim torze swoje wysokie umiejętności zaprezentuje Przemysław Saleta.

W czwartek i piątek (26 i 27 lipca) odbędą się już wyścigi kwalifikacyjne i wyścigi w rywalizacji Pucharu Polski. A w sobotę i niedzielę (28 i 29 lipca) – treningi kwalifikacyjne oraz wyścigi mistrzostw Polski oraz Alpe Adria UEM. Emocji i ciekawych zdarzeń na pewno nie zabraknie.

Zapraszamy w ostatni weekend lipca na Tor "Poznań" - Automobilklub Wielkopolski.
 

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

Wójcik Racing Team gotowy na start w Malezji
Już w sobotę 14 grudnia o godzinie 13:00 lokalnego czasu i 6:00 rano czasu... więcej
Wielki finał sezonu minimotocykli. Znamy laureatów tegorocznej Gali Pit Bike!
To było fantastyczne wydarzenie, które do Zamku w Osieczku pod Warszawą... więcej
Taddy Błażusiak drugi w Krakowie - Inauguracyjna runda Mistrzostw Świata SuperEnduro
14-tysięcy gardeł skandujących „Taddy, Taddy”, niezapomniane starcie... więcej
Inauguracyjna runda Mistrzostw Świata SuperEnduro w Krakowie
Wielkie odliczanie do krakowskiej rundy motocyklowych, halowych Mistrzostw... więcej
Informacja o zakończeniu kadencji GKSM na lata 2015-2019
Tegoroczna Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego to także podsumowanie całej... więcej
Zima to czas zmian i przygotowań do nowego sezonu
Dobre wiadomości napływają z Klubu SM CRT. Ich czołowy zawodnik –... więcej
Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego 2019
Tradycyjnym ukoronowaniem sezonu była nasza Gala Mistrzów Sportu Motocyklowego... więcej
Bartosz Zmarzlik, Maksym Drabik oraz Żużlowa Reprezentacja Polski Juniorów wśród Mistrzów - Gala FIM Awards 2019
1 grudnia w Monako odbędzie się uroczysta Gala FIM podsumowująca sezon sportu... więcej
Nowa klasa Supertwin 650 w Wyścigowym Motocyklowym Pucharze Polski
W związku z coraz większą popularnością wyścigów motocyklowych w naszym kraju, w... więcej
Ostatnia prosta do Mistrzostw Świata SuperEnduro!
Od inauguracyjnej rundy Mistrzostw Świata SuperEnduro w Krakowie oddziela nas... więcej

Strony

- Archiwum