Alpe Adria UEM - sztandarowa impreza już na Torze "Poznań"

Trudno nie zauważyć, jak szybko biegnie czas. Niespełna cztery lata temu (20-21 września 2008), na Torze "Poznań" – Automobilklub Wielkopolski, odbyła się przedfinałowa runda Pucharu Europy w wyścigach motocyklowych we wszystkich klasach. Rok później poznański obiekt, gościł uczestników wyścigowych motocyklowych mistrzostw Alpe Adria UEM, czyli zawodów kwalifikacyjnych mistrzostw Europy. A w ostatni weekend lipca (27-29), na poznańskim obiekcie wyścigowym – jedynym takim w Polsce – już po raz piąty czołowi motocykliści Starego Kontynentu będą rywalizowali w kolejnych mistrzostwach Alpe Adria UEM.

Przez wiele dziesięcioleci kibice sportu motocyklowego nie mogli się doczekać imprezy dużej rangi w naszym kraju. Ale obecnie to już dobra tradycja, że fani motocykli mogą oglądać rywalizację czołowych zawodników.

- To od pewnego czasu impreza najwyższej rangi, wręcz sztandarowa, jaką możemy zrealizować na naszym torze. Do Poznania przyjadą czołowi zawodnicy z całego kontynentu, aby walczyć o punkty potrzebne do awansu do europejskiego finału, który zostanie rozegrany na torze w Albacete w Hiszpanii – mówi Jacek Molik, członek zarządu Automobilklubu Wielkopolski i jednocześnie dyrektor zbliżających się zawodów Alpe Adria UEM na Torze "Poznań".

W poprzednich sezonach do stolicy Wielkopolski przyjeżdżało pod około 200 zawodników z wielu krajów europejskich: Austrii, Czech, Francji, Słowacji, Słowenii, Niemiec, Holandii, Węgier i Włoch. W tym roku zawody w Poznaniu odbędą się dokładnie w połowie toczącego się sezonu, po pięciu rozegranych rundach. Tak więc teraz również nie zabraknie motocyklistów, którzy mają realne szanse na awans do finałowych zawodów, jakie zostaną jesienią rozegrane w Albacete.
Wśród startujących nie powinno zabraknąć m.in. Austriaka Andreasa Meklaua (w przeszłości uczestnika wyścigów mistrzostw świata), czołowego zawodnika europejskich torów, Czecha Michala Filli, który w ostatnim czasie jeździ znakomicie, Słoweńca Marko Jermana, kolekcjonującego tytuły wielu krajów, Szwajcara Gregorego Junod, czy bardzo szybkiego Bułgara Martina Choya. Szkoda, że w tym samym czasie były mistrz świata Francuz Gwen Giabbani, doskonale znany w naszym kraju, będzie startował na torze Suzuka.

Oczywiście nie można zapomnieć o czołowych, polskich motocyklistach. Ireneusz Sikora, Janusz Oskaldowicz, Waldemar Chełkowski, Hubert Tomaszewski, Mariusz Kondratowicz, Bartłomiej Wiczyński, Mateusz Korobacz, Marek Szkopek, czy Sebastian Zieliński dają gwarancję wysokiego poziomu rywalizacji w klasach Superbike, Superstock 1000 i 600,  Supersport. Niestety, w tym sezonie kontuzje doskwierają Danielowi Bukowskiemu, który z pewnością pojawi się w stolicy Wielkopolski, ale czy wystartuje? Równocześnie na Torze "Poznań" będzie się toczyła rywalizacja w wyścigowych motocyklowych mistrzostwach Polski oraz Pucharze Polski. Tradycyjnie już zapewne na poznańskim torze swoje wysokie umiejętności zaprezentuje Przemysław Saleta.

W czwartek i piątek (26 i 27 lipca) odbędą się już wyścigi kwalifikacyjne i wyścigi w rywalizacji Pucharu Polski. A w sobotę i niedzielę (28 i 29 lipca) – treningi kwalifikacyjne oraz wyścigi mistrzostw Polski oraz Alpe Adria UEM. Emocji i ciekawych zdarzeń na pewno nie zabraknie.

Zapraszamy w ostatni weekend lipca na Tor "Poznań" - Automobilklub Wielkopolski.
 

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Share

News

Zmarzlik na kolanie! Czyli rewanż ze Szkopkiem na torze w Poznaniu
Wszystkich, którzy bali się o bezpieczeństwo żużlowego wicemistrza świata,... więcej
Mistrzostwa Polski i Puchar Polski Supermoto w Słomczynie – pełny sukces nowego organizatora
Rekordowa frekwencja zawodników, trybuny pełne kibiców, wspaniałe nagrody i... więcej
Krajowy Finał WMMP w Poznaniu
W dniach 10-11.08.2019 r. Automobilklub Wielkopolski zaprasza wszystkich... więcej
Zawieszenie rozgrywania zawodów motocyklowych w konkurencji Motocross do 1 września 2019
Polski Związek Motorowy informuje o bezwzględnym zawieszeniu rozgrywania zawodów... więcej
Zmarła Wiktoria Wicińska
DLACZEGO...? DLACZEGO...? DLACZEGO...? Kiedy na pogrzebie Łukasza Lonki... więcej
IV runda Motocrossowych Mistrzostw Polski ORLEN MXMP w Lipnie!
Po ponad miesiącu przerwy najlepsi motocrossowcy wracają do rywalizacji o... więcej
Finał EWC: Wójcik Racing Team na torze Suzuka
To jedyny wyścig mistrzostw świata w motocyklowych długodystansowych... więcej
Relacja z ME w Quadcrossie
W dniach 27-28 lipca w Stelpe na Łotwie rozegrana została kolejna runda... więcej
Msza polowa pamięci Łukasza Lonki
W środę 31 lipca, na torze motocrossowym w Lubartowie odbędzie się msza święta w... więcej
Loket - Mistrzostwa Świata oraz finały Mistrzostw Europy
Ostatni weekend lipca dla świata motocrossowego już od kilku lat kojarzy się z... więcej

Strony

- Archiwum