69 Rajd Polski: Lappi liderem po pierwszym dniu

Esapekka Lappi reprezentujący fabryczny zespół Skoda Motorsport zdominował rywalizację podczas sobotniego etapu 69. Rajdu Polski. 21-letni Fin wygrał sześć z siedmiu rozegranych dotychczas odcinków specjalnych i przed niedzielnym etapem wyprzedza drugiego w klasyfikacji Michała Kościuszkę (Ford Fiesta RRC) równo o 14 sekund. Trzecia lokata należy do jadącego bliźniaczym samochodem Michała Sołowowa. Kielczanin traci do lidera 48,9 s. Na czwartym i piątym miejscu są dwaj kierowcy Peugeotów 207 S2000 – Grzegorz Grzyb i Zbigniew Staniszewski.

Lappi wygrał dwa pierwsze odcinki specjalne, ale na trzecim musiał uznać wyższość Kościuszki, który na moment objął prowadzenie. Podczas drugiej pętli Fin był już klasą dla samego siebie uzyskując najlepszy czas na wszystkich czterech próbach. Michał Sołowow, który dwie poprzednie edycje Rajdu Polski ukończył na drugim miejscu, tłumaczył gorsze czasy nie najlepszym wyborem pozycji startowej.

69. Rajd Polski z pewnością nie układa się po myśli aktualnego mistrza Polski, Kajetana Kajetanowicza. Zawodnik z Ustronia podczas wczorajszego odcinka kwalifikacyjnego uszkodził lewe koło w swoim samochodzie i był zmuszony wystartować do dzisiejszych odcinków specjalnych z odległej 21. pozycji. Na drugim przejeździe próby „Kruklanki” popularny Kajto przebił oponę i stracił niemal pół minuty do Lappiego. Na OS 6 postanowił zwolnić, tak aby wystartować do niedzielnych odcinków specjalnych z szóstej pozycji. Niestety ta sztuka mu się nie udała, bowiem po raz kolejny pechowy był dla niego odcinek na Torze Mikołajki, gdzie po raz kolejny uszkodził przednie koło. Po pierwszym dniu załoga Kajetanowicz/Baran zajmuje odległą dziewiątą pozycję ze stratą ponad dwóch minut do Lappiego.

Przed Kajetanowiczem jadą trzej kierowcy, którzy w przedrajdowych sondażach byli wymieniani w gronie faworytów. Szóste miejsce zajmuje trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski, Krzysztof Hołowczyc, siódma lokata należy do triumfatora Rajdu Polski z 2008 r., Michała Bębenka, a ósmy jest Tomasz Kuchar.

Do pechowców zaliczyć trzeba Wojciecha Chuchałę, który stracił sporo czasu na skutek awarii skrzyni biegów, Pawła Danilczuka startującego pod pseudonimem „Felix”, który miał wypadek, a także bardzo szybkiego gościa z Estonii Karla Kruudę. Kierowca Skody Fabii S2000 z powodu awarii nie ukończył przedostatniego odcinka specjalnego.

Choć dominacja Esapekki Lappiego jest wyraźna, to póki co nie ma mowy o końcowych rozstrzygnięciach. Niedzielny etap najprawdopodobniej będzie trudniejszy od dzisiejszego. Organizatorzy 69. Rajdu Polski zaplanowali bowiem na jutro kolejnych sześć odcinków specjalnych (trzy próby przejeżdżane dwukrotnie), z których dwa liczą ponad 23 kilometry. Emocji z pewnością nie zabraknie.

Samochody: 
Share

News

500 wyścig DTM na Niemieckim torze Lausitzring
W najbliższy weekend odbędzie się jubileuszowy 500 wyścig DTM na Niemieckim... więcej
Polacy wśród faworytów – ORLEN Baja Poland już za tydzień
(20.08.2019) Blisko 100 zgłoszeń otrzymali organizatorzy ORLEN Baja Poland... więcej
22 Grand Prix Sopot - Gdynia: Weekend w Sopocie kolejnym sukcesem Szymona Łukaszczyka
Niedzielna odsłona 22 Grand Prix Sopot – Gdynia , będąca 10 Rundą... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Szymon Łukaszczyk znowu wygrywa wyścig
Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS) zwyciężył w sobotniej, 9... więcej
22 Grand Prix Sopot – Gdynia: Gwiazdy motorsportu przy sopockim Molo
Komplet 58 kierowców zgłoszonych do 22 Grand Prix Sopot – Gdynia pojawił... więcej
GSMP: Nadmorskie wyścigi „górali”
W dniach 16-18 sierpnia, jako podwójna runda Górskich Samochodowych Mistrzostw... więcej
Historyczne samochody, mocne tempo – Motul HRSMP po Rajdzie Rzeszowskim
Wymagająca trasa, kłopoty faworytów, sukcesy debiutantów i niespodziewane... więcej
28. RAJD RZESZOWSKI - Grzegorz Grzyb po raz czwarty triumfuje w Rzeszowie
(10.08.2019) Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) triumfowali w 28.... więcej
28. Rajd Rzeszowski - Grzyb liderem po pierwszym etapie
(09.08.2019) Grzegorz Grzyb i Roberta Hundla (Skoda Fabia R5) wygrali cztery z... więcej

Strony

- Archiwum