2CV i przyjaciele w Toruniu

Warto zapamiętać ostatni weekend na dłużej, bowiem organizowany w Toruniu 21. International Meeting of 2CV Friends był jak dotąd największym zlotem pojazdów zabytkowych na terenie Polski.

W dniach 28 lipca – 2 sierpnia do grodu Kopernika zjechało ponad 2500 pojazdów z całego świata. Pojawiły się nawet załogi z Nowej Zelandii i Australii. Oczywiście najwięcej Citroenów przyjechało z Europy Zachodniej. Praktycznie każdy europejski kraj był w Toruniu reprezentowany. Widzieliśmy załogi z Norwegii, Szwecji i Finlandii, Litwy, Czech i Węgier, a także Grecji, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło oczywiście licznych załóg z Francji, Niemiec i Austrii.

Trwający prawie tydzień zlot zorganizowano na terenie toruńskiego Motoparku, w pobliżu lotniska (gdzie urządzono camping) oraz stadionu żużlowego i toru kartingowego. Uczestnikom nie mogło się nudzić: były polowe restauracje i bary, koncerty, konkursy, próby sprawnościowe, rajd turystyczny do Grudziądza oraz na Pomorze, stoiska z częściami zamiennymi i literaturą oraz wystawa zabytkowych i współczesnych samochodów marki Citroen.

Wśród aut, które pojawiły się na zlocie również nie było nudy. Mogliśmy zobaczyć absolutnie każdą serię produkowanego przez kilkadziesiąt lat Citroena 2CV, od najstarszych z drzwiami otwieranymi pod prąd po najnowsze modele limitowane Charleston. Oprócz klasycznych 2CV do Torunia przyjechały także inne modele wykorzystujące technikę słynnej „kaczki” takie jak: Ami 6/8, Mehari, Dyane, GS, GSA, LN, Visa i bardziej egzotyczne Namco Pony produkcji greckiej, VanClee Mungo z Belgii czy Teilhol Tangara z Holandii. Na campingu znaleźć można było także inne samochody spod znaku Citroena: DS, ID, Hy, BX, XM czy CX. To oczywiście nie wszystko, bowiem nie zabrakło także różnego rodzaju przeróbek czyli „kaczek” w wersjach cabrio, pick-up, 4x4, podwyższanych, przedłużanych, skracanych i wszystkich innych, które tylko sobie wymyślimy, łącznie z motocyklami wykorzystującymi części słynnego modelu Citroena. Oglądanie wszystkich pojazdów mogło spokojnie zająć kilka godzin.

Współorganizatorem imprezy był Automobilklub Toruński.

fot. Michał Lesniewski

.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Trzy polskie załogi w 1000 Miglia
Trwa rajd 1000 Miglia we Włoszech. W tym roku rajd przeniesiono z tradycyjnego... więcej
Wyniki MPPZ 2020
Na naszej stronie w zakładce wyniki jest dostępna tabela MPPZ 2020. Wkrótce... więcej
Wypełnij ankietę FIVA
Pojazdy klasyczne potrzebują waszego głosu. Gorąco zachęcamy do... więcej
Stary pojazd i może do pełna - runda MOWPZ - relacja
Stary pojazd i może - pod taką nazwą odbyła się chyba ostatnia w tym roku... więcej
Stary pojazd i może - runda MOWPZ - galeria zdjęć
17 października odbył się rajd pojazdów zabytkowych Stary Pojazd i Może -... więcej
69 rocznica rozpoczęcia produkcji w Fabryce Samochodów Osobowych
FSO Auto Klub i Automobilklub Polski zapraszają 7 listopda na obchody 69... więcej
Rajd Retro Carpathia 2020 odwołany
Automobilklub Doliny Sanu z przykrością informuje, że ze względu na niską... więcej
Rajd Wspomnienie Warszawskiego odwołany
Automobilklub Rzemieślnik informuje o odwołaniu planowanego na 02-03... więcej
Biuletyn PZM nr 20 - Wrzesień 2020
Szanowni Czytelnicy,Dopiero rozpoczynaliśmy tegoroczny, opóźniony sezon, a ten... więcej
Na zachód od Warszawy czyli III Rajd Zachodniego Mazowsza
Wreszcie na terenie Mazowsza wystartowały rajdy okręgowe przeznaczone także dla... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens