Znamy sześcioro polskich reprezentantów FIA Rally Star na finał europejski!

W miniony weekend, 25-26 września na Torze Modlin odbyły się polskie eliminacje do projektu Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA Rally Star z udziałem wyścigowych samochodów startujących w pucharze Mazda MX-5 Cup. Projekt FIA Rally Star, którego celem jest poszukiwanie utalentowanych kierowców rajdowych, jest skierowany do osób w wieku od 18 do 26 lat.

W pierwszym etapie daje on możliwość wybrania ścieżki rywalizacji motorsportowej „Slalom Samochodowy” oraz e-sportowej „Wyzwanie Digital”. Etap ten, w Polsce organizowany przez Polski Związek Motorowy (PZM), ma na celu wyłonienie grupy talentów, które zakwalifikują się do dalszych eliminacji na poziomie kontynentalnym, a następnie światowym. Kolejny krok to szkolenie i wspieranie przez FIA przyszłych gwiazd Rajdowych Mistrzostw Świata.

Pierwsza część rywalizacji „Wyzwanie Digital” odbyła się już wcześniej online. Platformą rywalizacji e-sportowej była gra WRC 9 z dodatkiem FIA Rally Star DLC. Finaliści spotkali się na Torze Modlin rywalizując na symulatorach firmy Ragnar Simulator, promotora PZM Mistrzostw Polski Digital Motorsport. Dwóch najlepszych finalistów: Patryk Gerber i Wojciech Grzybek zakwalifikowało się do finału europejskiego.

Uczestnicy polskich eliminacji w ścieżce „Slalom Samochodowy” rywalizowali przez dwa dni w profesjonalnych samochodach wyścigowych. Partnerem projektu w Polsce został organizator pucharu Mazda MX-5 Cup Poland, firma Unitel Motorsport. W sobotę, eliminacje krajowe w Slalomie Samochodowym wygrał Tomasz Poznański. W niedzielę, do finału europejskiego zakwalifikowali się Aleksandra GorczycaGracjan Predko oraz z dziką kartą Natalia Lelek.

Dodatkowo, na Torze Modlin na najlepszych uczestników obu ścieżek rywalizacji czekały profesjonalne słuchawki gamingowe od dystrybutora marki JBL w Polsce oraz ambasadorzy projektu. W sobotę Kajetan Kajetanowicz, trzykrotny rajdowy mistrz Europy; w niedzielę Gosia Rdest, najszybsza Polka na torach wyścigowych; a przez cały czas Leszek Kuzaj, w latach 2002-2006 czterokrotny rajdowy mistrz Polski.

Gosia Rdest powiedziała: - Świetnie, że powstają tego typu projekty. To naprawdę ogromna szansa dla utalentowanych pasjonatów motorsportu, dla których profesjonalne starty do tej pory pozostawały jedynie w sferze marzeń. Wierzę, że dzięki takim inicjatywom odkryjemy zawodników na miarę Rajdowych Mistrzów Świata, a motorsport zyska na popularności i na stałe osadzi się w kulturze sportowej wielu krajów.

Cieszę się, że dla młodych kierowców, którzy wiążą swoją przyszłość z motorsportem, powstał taki program. Gdy ja zaczynałem, ponad 20 lat temu, nie było takich możliwości i na własnej skórze przekonałem się jak długa i kręta jest ścieżka kariery. Patrząc w oczy każdego z uczestników i widząc w nich to zaangażowanie i ogromną pasję do tego, co robią, głęboko wierzę, że przy odrobinie szczęścia i wsparcia znajdą się talenty, z których polscy fani rajdów będą kiedyś dumni. – skomentował Kajetan Kajetanowicz.

Mój chłopak ma Mazdę MX-5 pierwszej generacji NA, byłam już z nim nawet na zawodach, a dziś mnie zabrał do Modlina, bym spróbowała swoich sił w rywalizacji – mówiła po ogłoszeniu wyników Aleksandra Gorczyca. W najnowszym modelu siedziałam po raz pierwszy, czułam się w nim super i marzy mi się taki samochód w przyszłości. Mam 185 cm wzrostu i trochę obawiałam się czy zmieszczę się w kasku do wnętrza obudowanego klatką, ale okazało się, że nie ma z tym problemu – dodała.

Jeszcze nigdy nie prowadziłam samochodu z tylnym napędem, na co dzień jeżdżę przednionapędowym hatchbackiem o podobnej mocy, ale od razu poczułam się w Maździe bardzo dobrze. Konfiguracja próby nie pozwoliła może na ujawnienie wszystkich możliwości wyścigowej MX-5, natomiast gdyby pojawiła się taka możliwość, chętnie sprawdziłabym potencjał tego auta na torze wyścigowym. Mam za sobą sezon w kartingu, a w tym roku startowałam w różnych superoesach i innych amatorskich imprezach, więc liczę na dalszy rozwój swojej kariery – podsumowała Natalia Lelek.

W Maździe siedziałem pierwszy raz, ale mam dużo doświadczenia z jazdy drogowej oraz startach w rajdach BMW z tylnym napędem, i to przełożyło się na udany występ w eliminacjach FIA Rally Star. Rajdy są moim priorytetem i zamierzam rozwijać swoje umiejętności właśnie na odcinkach specjalnych – powiedział Gracjan Predko.

Kolejny etap to finał europejski za kółkiem LifeLive TN5 Cross Car, który odbędzie się w styczniu 2022 r. w Niemczech. Trzymamy kciuki za naszych!

Samochody: 
Share

News

Kajetanowicz wspiera WOŚP
Zaledwie dwa tygodnie po zakończonym Rajdzie Monzy Kajetan Kajetanowicz i... więcej
Inter Europol Competition wraca do Asian Le Mans Series w 2022!
Polski zespół Inter Europol Competition wystawi swój prototyp klasy LMP3 w... więcej
Gala zakończenia sezonu 2021 w Sporcie Samochodowym za nami
W dniu 20 listopada 2021 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się Gala... więcej
Mistrzowie MX-5 Cup Poland uhonorowani
W minioną sobotę w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się uroczyste... więcej
Marczyk zadowolony ze swoich postępów
Mikołaj Marczyk sezon 2021 w Rajdowych Mistrzostwach Europy zakończył na... więcej
Kajetan Kajetanowicz wicemistrzem świata! Kolejne podium polskiego duetu w WRC!
Polacy dopięli swego! Po fenomenalnym sezonie i emocjonującym finale Kajetan... więcej
Biuletyn PZM Nr 24 - Październik 2021
No i mamy jesień. Na dworze coraz zimniej i dni stają się coraz krótsze. Pora... więcej
Marczyk trzeci, Gospodarczyk wicemistrzem Europy
Aleksiej Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow wygrali Rajd Wysp Kanaryjskich, finałową... więcej

Strony

- Archiwum