DAKAR 2021 SAMOCHODY: WETERANI ZNÓW GÓRĄ?

Najważniejsze fakty: 

➢  W środowej wideokonferencji prasowej wzięli udział byli zwycięzcy Dakaru, faworyci rozpoczynającej się 43. edycji – najlepszy przed rokiem Carlos Sainz, a także zdobywcy pozostałych dwóch miejsc na podium Nasser Al-Attiyah i Stéphane Peterhansel. 

➢  X-Raid i Toyota to zespoły, które powinny rozegrać między sobą walkę o zwycięstwo, ale warto zwrócić uwagę na nowy projekt Bahrain Raid Xtreme (Sébastien Loeb i Nani Roma).  Mathieu Serradori (Team SRT), Christian Lavieille (MD Rallye Sport) czy Khalid Al Qassimi (Abu Dhabi Racing) to czarne konie tegorocznego Dakaru. 

 

W swoich trzech pierwszych startach w Dakarze (2006, 2007 i 2009) Carlos Sainz wygrał łącznie 15 etapów, ale nie udało mu się ukończyć rajdu wyżej, niż na 9. miejscu. Później jednak wygrał dwie edycje w Ameryce Południowej (2010 i 2018), a w zeszłym roku dał pokaz mistrzowskiej klasy. W imponujący sposób kontrolował przebieg rajdu i odniósł swoje trzecie zwycięstwo w trzecim różnym samochodzie. Także w rozpoczynającej się edycji, El Matador należy do grona faworytów, podobnie jak jego kolega z zespołu X-Raid Team Stéphane Peterhansel, siedmiokrotny zwycięzca w kategorii samochodów, sześciokrotny na motocyklu. 

 

Toyota także stawia na doświadczonych kierowców. Nasser Al-Attiyah, dawniej często rozbijający samochody, to teraz prawdziwa maszyna do wygrywania. Niedawne zwycięstwa Katarczyka w Rajdzie Andaluzji oraz w Baja Ha'il potwierdziły, że będzie liczył się w walce o swoje czwarte zwycięstwo. Będzie musiał jednak stawić czoła swoim kolegom z zespołu. Jeżdżący bardzo regularnie Giniel DeVilliers (17 startów w Dakarze, 13 razy w czołowej piątce, jedno zwycięstwo) i Yazeed Al-Rajhi z Arabii Saudyjskiej (czwarty w 2020) także mają potencjał, by wjechać modelem Hilux na najwyższy stopień podium. 

 

Toyota ma jeszcze jedną kartę w swojej talii. Kuba Przygoński, był szósty w Dakarze 2014 na motocyklu, co jest do tej pory najlepszym polskim wynikiem w tej kategorii. W 2016 zadebiutował za kierownicą samochodu, zajmując 15. miejsce. W trzech kolejnych edycjach był kolejno siódmy, piąty i czwarty. Niestety, ubiegłoroczny Dakar był dla Kuby bardzo pechowy. Defekt skrzyni biegów w Mini już na pierwszym etapie pozbawił załogę Orlen Teamu szans na dobry wynik. W tym roku po przesiadce do Toyoty, liczymy znów na miejsce w czołówce załogi Kuba Przygoński / Timo Gottschalk.

 

Ostatnie edycje Dakaru stały pod znakiem rywalizacji Mini i Toyoty, ale konkurencja tych dwóch marek ma tym razem powody do optymizmu. Nowy zespół Bahrain Raid Xtreme ma potencjał, aby pokrzyżować plany duetu faworytów. Firma Prodrive, znana z wielu projektów w WRC, a także w wyścigach zbudowała dwa samochody dla dwóch gwiazd. Sébastien Loeb i Nani Roma podejmą walkę o zwycięstwo dla debiutującego z wielkimi ambicjami zespołu. 

 

Francuz Mathieu Serradori zajął w zeszłym roku ósme miejsce, a teraz chce walczyć o jeszcze wyższą pozycję w swoim buggy Century CR6. Jego kolegą w zespole będzie lokalny kierowca Yasir Seaidan, dziewiąty w 2020. To nie koniec listy kandydatów do miejsc w czołówce. Francuz Christian Lavieille, wielokrotny zwycięzca klasy samochodów produkcyjnych T2 stanie na starcie Dakaru po raz osiemnasty, tym razem w buggy Optimus. Zespół Abu Dhabi Racing Team wystawia dwa samochody Peugeot 3008 DKR, którymi pojadą Khalid Al Qassimi i mieszkający w Warszawie Francuz, były rajdowy mistrz Polski Xavier Panseri (szóste miejsce w 2018) oraz Cyril Despres i Mike Horn. Co ciekawe, zespół pracuje już nad projektem Gen-Z – samochodu z napędem wodorowym na 2023 rok. Litwini Benediktas Vanagas w Toyocie Hilux (jedenasty w 2019) i Vaidotas Žala w Mini JCW Rally (dwunasty w 2019, zwycięzca pierwszego etapu w 2020) oraz Chińczyk Wei Han w buggy SMG (dziesiąty w 2020), a także Holender Berhnard Ten Brinke (Toyota Hilux), Argentyńczyk Orlando Terranova (Mini JCW Rally), czy drugi kierowca Orlen Teamu, Czech Martin Prokop (Ford Raptor RS) z pewnością będą liczyć się w walce o miejsca co najmniej w czołowej dziesiątce.  

 

Więcej informacji: www.dakar.com

Kontakt dla mediów: pressedakar@aso.fr

Samochody: 
Share

News

Pilarczyk, Giemza i Kajetanowicz w "Jaka to melodia?"
Uczestnikami sobotniego (17.04) odcinka teleturnieju „Jaka to melodia... więcej
Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie. Sukces Hołowczyca i Kurzei na inaugurację sezonu
Zwycięstwem Krzysztofa Hołowczyca i Łukasza Kurzei zakończył się w sobotę rajd... więcej
Warunki prowadzenia treningów i wydarzeń sportowych
Polski Związek Motorowy informuje, że na podstawie Rozporządzenia Rady... więcej
ORLEN sponsorem tytularnym jubileuszowego Rajdu Polski
(08.04.2021) Sześć samochodów wyruszyło 23 lipca 1921 roku z Warszawy na... więcej
Ponad 100 zawodników w Wysoka Grzęda Baja Drawsko Pomorskie
Do rywalizacji na najtrudniejszych i najbardziej wymagających trasach w Polsce... więcej
FENIX RALLY 2021: POLSKA SZARŻA NA SAHARZE
A jednak nawet w czasie światowej pandemii można cieszyć się życiem,... więcej
Zmarł ANDRZEJ KARACZUN
W wieku 66 lat zmarł Andrzej Karaczun (24.09.1954 – 3.04.2021). Był... więcej
Spokojnych Świąt Wielkanocnych
Spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych
Warunki prowadzenia treningów i wydarzeń sportowych
Polski Związek Motorowy informuje, że na podstawie Rozporządzenia Rady... więcej

Strony

- Archiwum