Baja Wysoka Grzęda: Hołowczyc z Kurzeją nie zwalniają tempa. Fantastyczna dyspozycja liderów krajowego czempionatu

Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją w BMW X3 CC zwyciężyli na odcinku kwalifikacyjnym „Okonek” otwierającym zmagania w Baja Wysoka Grzęda – drugiej rundzie Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Duet Hołowczyc/Kurzeja zwyciężył także w grupie T1.

Liderzy punktacji tegorocznych mistrzostw na ponad ośmiokilometrowej próbie o 9 sekund wyprzedzili powracających na rajdowe trasy Pawła Molgo i Rafała Martona (Ford F150 EVO). Trzeci czas uzyskał duet Michał Małuszyński i Julita Małuszyńska dysponujący Mini John Cooper Works Rally. Czwartą pozycję na prologu uzyskali Mariusz Wiatr i Rafał Marton w BMW X6 – jednocześnie najszybsza załoga w Grupie TH. Na piątej pozycji uplasowali się Maciej Stolarski i Bartosz Dzienis (Can-Am Maverick). Załoga ta zwyciężyła również w grupie pojazdów T4 na tej próbie. Z szóstym rezultatem na mecie uplasowali się Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz, siódmy czas uzyskali Grzegorz Mikuła i Piotr Szczygieł, a na ósmym miejscu linię mety minęli Marek Kubiczek i Artur Janda. Na 9. miejscu uplasował się Marcin Graczyk i Artur Kordala, a czołową dziesiątkę Rajdowych Mistrzostw Polski w Rajdach Terenowych zamknęli Robert Mąsior i Michał Kuśnierz.

Po zakończonym prologu w biurze zawodów odbył się tradycyjny wybór pozycji startowych do sobotniego etapu. Jako pierwsza na trasę wyruszy najbardziej doświadczona załoga – Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja. Tuż za nimi do rywalizacji przystąpią Michał i Julita Małuszyńscy. Paweł Molgo z Maciejem Martonem zdecydowali się na trzecią pozycję startową.

W grupie T2 najszybszą załogą byli Mariusz Pietrzycki i Tomasz Mroczek – zwycięzcy wśród rywalizujących w Pucharze Dacia Duster Motrio Cup.

W Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych w grupie SSV zwyciężyli Grzegorz Kołodziej i Grzegorz Urbanik, w S2 Tomasz Piluch i Marcin Pawłowski, a w S1 Maciej i Beata Pelc.

Najszybszym motocyklistą w Mistrzostwach Polski w Rajdach Baja został Maciej Giemza. W grupie Q4 zwyciężył Jan Stolarczyk, a w Q2 Adrian Wojtasik. Wśród zawodników rywalizujących w Pucharze Polski w Rajdach Baja w grupie motocyklistów najszybszy na prologu okazał się Michał Janaszek, w Q2 zwyciężył Łukasz Pacud, a w Q4 Tomasz Luberda.

W nowatorskiej kategorii Baja Poland Series – cyklu dla zawodników bez licencji najszybciej trasę pokonał duet Karol Lenkiewicz i Tomasz Janik – SSV, w grupie Open wygrali Tomasz i Joel Gołka, a w Limited – Roman Kiciński i Ewa Soroczyńska.

Uroczysty start Baja Wysoka Grzęda miał miejsce w Bornym Sulinowie. Miejscowość Czarne gości Biuro Rajdu i strefę serwisową zawodów. Niezwykła przychylność włodarzy buduje niesamowita atmosferę i choć Baja Wysoka Grzęda to nowy rajd w kalendarzu to wszyscy mają nadzieję, że region dysponujący tak wymagającymi i przepięknymi odcinkami specjalnymi pozostanie w mistrzostwach na dłużej.

Krzysztof Hołowczyc:

Jest bardzo dobrze. Wygraliśmy odcinek kwalifikacyjny i jako ostatni będziemy wybierać pozycję startową. To była trudna próba. Było bardzo ślisko i nie spodziewaliśmy się, że tych nieprzetartych drogach będzie tyle pyłu. Niesamowita końcówka odcinka, mocno wspinaliśmy się pod górę i mieliśmy także szybkie zjazdy. W kilku miejscach mocno zwalnialiśmy mając pewne obiekcje przed szybszą jazdą. Jesteśmy na drodze i wszystko działa bardzo dobrze. Jutro będzie prawdziwe ściganie

Paweł Molgo:

Prologi są zawsze ciężkie. Niewiele można zyskać, za to sporo stracić. Świetnie wrócić do ścigania, jest świetna pogoda i mamy tutaj wspaniałe drogi. Twarz wręcz sama układa się do uśmiechu. Jestem przeszczęśliwy, że znowu możemy się ścigać. Samochód pracuje bardzo dobrze, a mi jedzie się bardzo dobrze. Z niecierpliwością oczekujemy już jutrzejszej rywalizacji.

Michał Małuszyński:

Jesteśmy zadowoleni. Prolog ukończyliśmy na trzecim miejscu i choć apetyty są zawsze większe i popełniliśmy kilka drobnych błędów to jesteśmy zadowoleni. Jutro rozpocznie się prawdziwa rywalizacja na zupełnie nowych trasach, a dzień zapowiada się naprawdę ciekawie.

W sobotę zawodnicy mają do pokonania cztery odcinki specjalne. Łączna długość prób sportowych podczas Baja Wysoka Grzęda liczy ponad trzysta kilometrów. Zwycięzców Rajdu poznamy późnym popołudniem.

Samochody:

Wystartował Rajd Safari, Kajetanowicz liderem w WRC2 Challenger!
Z tradycyjnym dopingiem tłumu fanów rozpoczęła się rywalizacja w ... więcej
Wśród afrykańskiej fauny i flory – WRC Rajd Safari 2024 na żywo w Motowizji
Po ponad miesięcznej przerwie do rywalizacji powracają najlepsze... więcej
Rajd Polski: 300 kilometrów oesowych i 70 widowiskowych stref kibica
Ponad 300 kilometrów na trasach dziewiętnastu, szutrowych odcinków... więcej
Komunikat GKSS PZM nr 5/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 5/2024... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 06-07.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU KANDYDATÓW NA LICENCJĘ ZAWODNIKA I LICENCJĘ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-C, NDJ-C, 14-15.04.2024, Tor Kielce
1. Termin: 14 - 15 kwietnia 2024 r. (niedziela i poniedziałek) 2.... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, szkolenie na licencje stopnia ND-R, 03.04.2024, Gdynia
Szkolenie sędziów sportu samochodowego oraz szkolenie na licencję stopnia ND-R... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak już w Kenii, czas na legendarne Safari!
Gdyby kibice mieli wybierać rajdy według klucza: najbardziej ikoniczne,... więcej