II runda Mistrzostw Polski ORLEN MXMP w Olecku za nami

Olecko powitało uczestników Mistrzostw Polski w Motocrossie ORLEN MXMP upalną pogodą. Mimo trudnych warunków pogodowych i atmosferycznych, organizatorzy: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olecku i Olecki Klub Motocyklowy OSA, zapewnili zawodnikom świetne warunki do ścigania, więc rywalizacja była zacięta i wszyscy mocno trzymali gaz.

W klasie MX Masters zaciętą walkę stoczyli Maciej Zdunek (CAMK Człuchów) i Karol Kędzierski (MX Lipno). Przy temperaturze powyżej 30 stopni i wysokiej wilgotności powietrza, ta dwójka zawodników narzuciła mordercze tempo i z każdym okrążeniem coraz bardziej odjeżdżała stawce. Za nimi, choć ze sporą stratą, podążał Paweł Wizgier (ŁKM Łowicz). Ostatecznie na metę dwukrotnie jako pierwszy wjeżdżał Zdunek, chwilę później, jako drugi meldował się „Carlos”. Trzeci był Paweł Wizgier. W klasyfikacji generalnej zawodnicy zajmują taką samą kolejność - pierwsze miejsce to Maciej Zdunek z dorobkiem 97 punktów przed Karolem Kędzierskim (91) i Pawłem Wizgierem (80).

W klasie MX 65, dwukrotnie pierwszy na mecie zameldował się Oskar Jażdżewski (CAMK Człuchów). O drugą pozycję walczyli Hubert Biżek (MX Lipno) i Maksymilian Komosa (DUUST Racing). Ostatecznie drugie miejsce zajął Biżek z wynikiem 3-2, a trzecie Komosa (2-3). Jedyna zawodniczka startująca w tej klasie, Zuzanna Grzybowska (MX Lipno) wywalczyła po starcie SCOTT Holeshota, a w klasyfikacji zajęła szóste miejsce. W klasyfikacji sezonu topowe miejsca również zajmuje trójka, która w Olecku stanęła na podium, jednak prowadzi Hubert Biżek (80), drugie miejsce zajmuje Oskar Jażdżewski (79), a trzecie Maksymilian Komosa (73). W rywalizacji zabrakło dotychczasowego lidera tabeli. Michał Psiuk reprezentował nasz kraj podczas Mistrzostw Europy strefy północno-wschodniej w Estonii, gdzie zajął szóste miejsce. W klasyfikacji generalnej nasz reprezentant jest czwarty.

W klasie Kobiet podium zdominowały zawodniczki CAMK Człuchów. Pierwsze miejsce zajęła Anna Stecjuka, która wygrała oba wyścigi. Drugą pozycję wywalczyła Karolina Jasińska, która o mały włos w pierwszym wyścigu przegrałaby swoją pozycję z Wiktorią Kupczyk (WKM Więcbork), która mocno parła do przodu. Jednak szybki manewr tuż przed metą pozwolił Karolinie odbić drugie miejsce z rąk młodszej koleżanki. Trzecie miejsce zajęła Oliwia Wiśniewska (3-4). W klasyfikacji generalnej, z kompletem punktów, prowadzi Anna Stecjuka, drugie miejsce zajmuje Karolina Jasińska, która traci 12 punktów do liderki, a trzecie Oliwia Wiśniewska (76).

W klasie MX2 dwukrotnie wygrywał Tomasz Wysocki (MX Lipno), choć w początkowych fazach obu wyścigów mocno parł do przodu także Daniel Volovich (CAMK Człuchów). W tej klasie nastąpiła wyjątkowa sytuacja, ponieważ SCOTT Holeshota wygrało aż dwóch zawodników. Tomasz Wysocki i Daniel Volovich w pierwszy zakręt weszli koło w koło i nawet nagrania video nie pozwoliły jednoznacznie rozstrzygnąć sytuacji na korzyść jednego z nich. Na drugim stopniu podium stanął Szymon Staszkiewicz (CAMK Człuchów), który dwukrotnie na mecie meldował się na drugiej pozycji, a trzecie miejsce zajął jego klubowy kolega Vitalij Makhnov. W tabeli, z kompletem punktów, prowadzi Tomasz Wysocki, drugie miejsce zajmuje Szymon Staszkiewicz, a trzecie Vitalij Makhnov.

Po sobotniej burzy, w niedzielę tropikalne upały początkowo ustąpiły miejsca, chłodniejszej aurze, choć wysoka temperatura nadal dawała się we znaki. Mimo tego rywalizacja stała się dla uczestników mniej ekstremalna, a aura pozwoliła mocniej trzymać gaz podczas długich i wymagających wyścigów.

Jako pierwsi na starcie drugiego dnia II rundy Mistrzostw Polski ustawili się zawodnicy klasy MX125. Dwa świetne starty zakończone zwycięstwem zaliczył Aleh Makhnou (CAMK Człuchów). Drugie miejsce zajął Jan Kotowicz (ŁKM Łowicz) z wynikiem 3-2, a trzecie Wiktor Sobiech (WKM Więcbork) z rezultatem 2-4. W walce o podium mocno liczył się także Seweryn Gazda (CAMK Człuchów), który w pierwszym wyścigu był na mecie drugi, a w drugim dojechał jako trzeci. Niestety, Seweryn został ukarany za skok podczas powiewającej żółtej flagi i jego ostateczny rezultat to 12-3. W tabeli kolejność po dwóch rundach jest taka, jak na podium w Olecku. Pierwszy Makhnou, drugi Kotowicz, trzeci Sobiech. Gazda obecnie zajmuje czwarte miejsce.

Zawodnicy startujący w klasie MX 85 już nas przyzwyczaili, że podczas ich wyścigów wrażeń nie brakuje. Tym razem w pierwszym wyścigu świetny, wygrany start zaliczył Kacper Andrzejewski (WKM Wschowa), który z każdym okrążeniem budował sobie przewagę nad resztą stawki. Gonili go mocno, ale nieskutecznie Dawid Zaremba (KMX Kaszuby) oraz Szymon Masarczyk (MTR Osielec). W drugim biegu tym razem Dawid Zaremba wystrzelił do przodu stawki i dowiózł prowadzenie do mety. Drugi był Kacper Andrzejewski, a trzeci ponownie Szymon Masarczyk. W klasyfikacji sezonu prowadzi Dawid Zaremba z dorobkiem 91 punktów, drugi jest Kacper Andrzejewski, który traci do lidera zaledwie cztery punkty. Trzecie miejsce zajmuje Szymon Masarczyk (71). Podobnie jak w klasie MX 65, tak i w 85, w Olecku zabrakło lidera klasyfikacji. Bartosz Jaworski również startował w Estonii i zajął tam piątą pozycję. W klasyfikacji Bartosz plasuje się obecnie na trzecim miejscu.

Zawodnicy klasy MX Open właśnie przekroczyli połowę sezonu. Dla nich była to już trzecia runda i ponownie, zgodnie z oczekiwaniami, rywalizacja była zacięta i bardzo widowiskowa. W pierwszym wyścigu świetny start, który pozwolił również na zgarnięcie SCOTT Holeshota, zaliczył Semen Nerush (MX Lipno). Tomasz Wysocki jednak nie próżnował i prowadził już od czwartego okrążenia aż do mety. Za nim trwała walka o jak najlepsze pozycje. Ostatecznie drugie miejsce zajął Vitalij Makhnov (CAMK Człuchów), a trzecie Jakub Barczewski (MX Lipno). Semen Nerusz mocno gonił pierwszą trójkę, ale nie udało mu się wskoczyć do strefy podium. W drugim wyścigu Wysocki wystartował dobrze i prowadził od mety, aż do… upadku na zeskoku z górki. Gnający za nim Jakub Barczewski wykorzystał sytuację, kiedy Tomek jeszcze się zbierał, i objął prowadzenie. Jadący świetnie Barczewski dostał wiatru w skrzydła i wydawało się, że pędzi jeszcze bardziej, ale doświadczony Wysocki sukcesywnie odrabiał swoją stratę i ostatecznie wygrał. Barczewski był drugi, a Staszkiewicz trzeci. Nerush ponownie czwarty. W generalce nadal prowadzi Tomasz Wysocki z dorobkiem 144 punktów przed Szymonem Staszkiewiczem (110) i Jakubem Barczewskim, który dzięki świetnym występom w Olecku wskoczył na podium z wynikiem 106 punktów.

Teraz zawodniczki i zawodnicy mają czas przerwy i chwilę na wakacyjny oddech, ponieważ trzecia runda ORLEN MXMP odbędzie się dopiero w ostatni weekend sierpnia (28-29) w Lipnie, gdzie ponownie kierowcy stoczą walkę o każdy punkt i każde miejsce.

Szczegółowe wyniki rundy w Olecku można znaleźć na stronie:

Motocykle:

Spokojnych Świąt Wielkanocnych
Spokojnych, dobrych i zdrowych Świąt Wielkanocnych życzy Polski Związek Motorowy... więcej
Polacy po pierwszej rundzie Mistrzostw Europy Enduro we Włoszech
Kadra Enduro Team Poland M. Wróbel w składzie: Maciej Więckowski, Dawid... więcej
Polacy rozpoczęli rywalizację na Mistrzostwach Europy Enduro – co pokazał im pierwszy dzień zawodów?
Za nami pierwszy dzień rywalizacji podczas 1. rundy Mistrzostw Europy... więcej
Przed Polakami 1. runda Mistrzostw Europy Enduro we Włoszech
Już w najbliższy weekend (23-24 marca) we Włoszech rusza sezon... więcej
Rajdy Baja: ostatnie szlify i przygotowania przed sezonem
W mistrzostwach bez zmian, w Pucharze Polski nowości dla początkujących. ... więcej
Zgromadzenie Ogólne MACEC w Rumunii
16 marca w Bukareszcie w Rumunii odbyło się posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego... więcej
FIM-FIA W2RC 2024: Abu Dhabi Desert Chaallenge Al-Attiyah wygrywa, Dąbrowski na podium!
Abu Dhabi Desert Challenge był tradycyjnie drugą rundą sezonu W2RC. Jego wyniki... więcej
Kursokonferencja sędziowska w Bydgoszczy 2-3 marca 2024 (Harmonogram)
Zaktualizowany program kursokonferencji sędziów sportu motocyklowego:Harmonogram... więcej
Maciej Więckowski trzeci w SuperEnduro Cup! Hubert Żbikowski czwarty
Piąta runda Mistrzostw Świata SuperEnduro, która odbyła się w miniony weekend w... więcej