50 kierowców w powracającym wyścigu w Czarnej Górze - Jubileuszowe wyścigi górskie

Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski wchodzą w decydującą fazę. Do końca cyklu pozostały dwa wyścigowe weekendy czyli cztery Rundy GSMP. Po trzyletniej przerwie, do Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski wraca organizowany przez Automobilklub Ziemi Kłodzkiej wyścig Sienna - Przełęcz Puchaczówka, z bazą w kompleksie turystyczno – hotelowym Czarna Góra. Licząca 2770 metrów trasa (Droga Wojewódzka 392) ma różnicę poziomów ponad 200 metrów (7,3% wzniosu). Etoll Wyścig Czarna Góra będzie 11 i 12 Rundą GSMP. Jednocześnie będzie to 25 wyścigowy weekend rangi Mistrzostw Polski, organizowany przez AZK, niedzielna runda będzie 50 – tym wyścigiem organizowanym przez kłodzki klub.

Na liście zgłoszeń widnieje 50 zawodników; 47 klasyfikowanych w GSMP i 3 zgłoszonych w GSMP Historycznych.

Wykaz otwiera Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer EVO V AMS), lider klasyfikacji generalnej mistrzostw w kategorii aut z nadwoziem zamkniętym,  oprócz niego w grupie SC (tzw. Supercars) pojawi się jeszcze komplet 6 kierowców z czołówki klasyfikacji generalnej GSMP  Andrzej Szepieniec, Dubai, Waldemar Kluza, Paweł Wójtowicz, Daniel Stawiarski i pauzujący przez cztery rundy Ryszard Żyszczyński.

Najliczniej reprezentowana będzie Grupa E – 1, w której rywalizują m.in. Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC) i ubiegłoroczny Mistrz Polski Michał Ratajczyk. Tu także klasyfikowany będzie Gabriel Kubit (Honda Integra), który wygrał rywalizację aut napędzanych na jedną oś we wszystkich 10 przeprowadzonych rundach GSMP w 2019.

Miłą niespodzianką dla kibiców będzie start najszybszego w  Polsce kierowcy startującego w wyścigach górskich tzw. bolidami -  Pawła Rzadkosza. Ponieważ w cyklu GSMP, ze względu na homologację tras jego możliwości ścigania się bolidem już się skończyły, na starcie w Siennej pojawi się… Fordem Fiesta Proto.

W kierunku rozstrzygnięcia zmierzać będzie pojedynek dwóch kierowców Mitsubishi Lancerów z Gr. A: prowadzącego w klasyfikacji weterana tego wyścigu Romana Barana i tracącego zaledwie 25 punktów Roberta Sługockiego.

Na trasie wyścigu Sienna – Przełęcz Puchaczówka pojawi się po dłuższej przerwie spowodowanej zniszczeniem samochodu Kamil Strama (Mitsubishi Lancer), który ma tylko arytmetyczne szanse wygrania w Grupie N z prowadzącym Konradem Bielą. Jednak w jego zasięgu znajdują się w tej grupie Herbi (Mitsubishi Lancer) i Leszek Orzechowski, dysponujący napędzanym silnikiem Diesla Seatem Ibiza Cupra.

W grupie A/PL (auta z utraconą homologację międzynarodową) nie zabraknie Subaru Imprezy Ra lidera – Jacka Madziary, za jego plecami walczyć będą Marcin Dopierała (Mitsubshi Lancer) i Marcin Serafin (Renault Clio).

W „niskobudżetowej” grupie  E0  pojawią się wszyscy pretendenci do tytułu mistrzowskiego: Janusz Grzyb (Honda Civic), Paweł Frączek (Honda Civic) Piotr Staniszewski (Honda Integra) i Igor Łopato (Renault Clio).

W Siennej pojawi się także prowadzący w GSMP Hist. Marcin Kacperek (BMW 318), który wygrał wszystkie dotychczasowe rundy zmagań „historyków”; jeszcze jedna wygrana zapewni mu już tytuł Mistrza Polski w tej klasyfikacji.

Zawody rozpoczną się w piątek 6.09 Odbiorem Administracyjnym, Badaniem Kontrolnym i obowiązkową odprawą kierowców; Wszystko odbywać się będzie na terenie Czarna Góra Resort.

Podczas weekendu zawodników czeka 9 podjazdów; w sobotę 7.09: 3 podjazdy treningowe i 2 wyścigowe, w niedzielę  8.09: 2 podjazdy treningowe i 2 wyścigowe.

Niekoronowanym królem wyścigów w Siennej jest Mariusz Stec, który wygrywał tu aż 8 razy, w gronie najlepszych kierowców w annałach imprezy znaleźli się także m.in. Paweł Dytko, Tomasz Nagórski, Dubai (który w tym wyścigu debiutował) Tomasz Mikołajczyk czy Waldemar Kluza.

Lista zgłoszeń GSMP
Lista zgłoszeń GSMPHist

 

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Zawodnicy ORLEN Team i Grupy Sportowej ORLEN zmierzą się z esportowcami i kibicami w wirtualnym wyścigu
Robert Kubica, Kuba Przygoński, Miko Marczyk – to tylko część zawodników... więcej
Komunikat w sprawie rekomendacji odwołania / zmiany terminu zawodów
W nawiązaniu do poprzedniego komunikatu w sprawie rekomendacji odwołania /... więcej
Finał Oponeo Rallycross Challenge
W niedzielę 17 maja o godzinie 13:00, 36 zawodników, wśród których byli... więcej
77. Rajd Polski w stulecie narodowego klasyka
(14.05.2020) Polski Związek Motorowy, organizator 77. Rajdu Polski podjął... więcej
Klasyczna Skoda na trasach Motul HRSMP
Czy już wkrótce na trasach Motul HRSMP zobaczymy rajdową Skodę, która niegdyś... więcej
Sportowcy wspierani przez PKN ORLEN dołączają do wirtualnej rywalizacji
PKN ORLEN wykorzystuje przerwę w organizacji wydarzeń sportowych na stworzenie... więcej
MPDM - wirtualny rallycross, prawdziwa rywalizacja
Pandemia COVID-19 zatrzymała niemal cały sportowy świat. W sytuacji, w której... więcej
Cyfrowy Rajd Norwegii na mecie
26 graczy wzięło udział w Cyfrowym Rajdzie Norwegii, który był pierwszą rundą... więcej
Flaga narodowa „Dla wszystkich, którzy niosą pomoc” - PKN ORLEN
Z okazji Dnia Flagi, który przypada 2 maja, PKN ORLEN przygotował kampanię... więcej

Strony

- Archiwum