Rajd Śląska: historyczny spektakl na ponad 20 rajdówek sprzed lat

Sezon Motul HRSMP wkracza w kluczową fazę. Do końca sezonu pozostały jeszcze dwie rundy, liczy się dosłownie każdy punkt, więc do Rajdu Śląska zgłosiła się praktycznie cała stawka historycznych mistrzostw. W weekend 6-7 września z 12 oesami na Śląsku zmierzą się 22 załogi w historycznych samochodach.

Czołówka w komplecie

Na starcie Rajdu Śląska, który tym razem odbędzie się w Mysłowicach, stawią się liderzy wszystkich kategorii Motul HRSMP. Syreną 104 pojedzie załoga Curyło/Skwarek, prowadząca w FIA 1 (samochody z lat 1931-1969). Pierwszej pozycji w FIA 2 (1970-75) będzie bronić duet Kiepura/Galle w Fiacie 125p Monte Carlo. W FIA 3 (1976-82) załoga Zaleski/Szadkowski postara się powiększyć 9-punktową przewagę korzystając z atutów swojego Porsche 911 SC. Awaria paska klinowego na finałowym oesie poprzedniej rundy pozbawiła ich cennych punktów i w konsekwencji także roli liderów Historycznej Klasyfikacji Generalnej (FIA 1 - FIA 4/J2). Odrobienie tych strat będzie zatem najważniejszym celem urzędującego mistrza.

Skrzypka z Marczewskim w Fiacie Ritmo Abarth czeka obrona pierwszego miejsca w swojej kategorii, czyli FIA 4/J1 (1982-85). Komfortową przewagę w FIA 4/J2 (1986-90) mają Luty z Celińskim (Subaru Legacy). Najszybszy kierowca ubiegłorocznej edycji Rajdu Śląska z pewnością ma jednak chęć na powtórzenie tego wyniku, szczególnie że walczy także o utrzymanie najwyższej lokaty w Historycznej Klasyfikacji Generalnej. W kategorii PZM 5 prowadzą Wolski i Krawiec (BMW 318is), a w PZM 6 Polak z Gargasem (Audi B2 Coupe Quattro). Obie załogi również zaanonsowały start na Śląsku.

Czas powrotów

Historyczne mistrzostwa przyciągają zawodników na tyle mocno, że ci z zapałem walczą o jak najszybszy powrót do rywalizacji po przerwach wymuszonych np. awariami sprzętu. Tak jest z Tomaszem Szostakiem, który po usterce w PZM 76. Rajdzie Polski przygotował Volkswagena Golfa do zmagań na Śląsku. Po przygodzie na mazurskich szutrach swojego klasyka – Ładę 2107 – odbudowała załoga Molicki/Molicki. Z kolei Mariusz Ziółkowski i Przemysław Bosek naprawili Poloneza 2000 i będą cieszyć swoją jazdą nie tylko fanów rajdówek z FSO. Stawkę zawsze efektownych samochodów z napędem na cztery koła wzmocni duet Grzelewski i Niedbała. Ich Ford Sierra Cosworth 4x4 jest już naprawiony po usterce silnika z Rajdu Rzeszowskiego.

Łącznie do Rajdu Śląska zgłosiły się 22 załogi w historycznych rajdówkach. 18 z nich powalczy o punkty, a pozostałe cztery pokonają trasę bez pomiaru czasu, zbierając cenne doświadczenie na rajdowych odcinkach.

Jazda w szczytnym celu

Rajd Śląska będzie także kolejną odsłoną kampanii „Wyprzedzamy nowotwór”. Jest to akcja Fundacji Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową i Motul HRSMP. Ponad rok temu na trasy wyruszyła specjalna rajdówka w barwach kampanii. Akcja ma zwrócić uwagę na wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci. Przez rok wspólnego działania fundacji i Motul HRSMP do akcji przyłączyli się wszyscy zawodnicy serii, ale nie tylko. Wspierają ją takie sławy jak Krzysztof Hołowczyc, Grzegorz Grzyb czy Maciej Wisławski. – Ta akcja idealnie wpisuje się w klimat naszej serii. W końcu wszyscy jesteśmy tu z miłości do sportu i samochodów. Naszym jeżdżeniem chcemy więc zrobić coś dobrego – mówi Mirosław Miernik, koordynator mistrzostw. Akcję wspierają PZM i wszystkie automobilkluby organizujące rundy Motul HRSMP i RSMP.

Walka o sekundy od pierwszych metrów

Poszczególne odcinki Rajdu Śląska są relatywnie krótkie. Łączny dystans prób sportowych to nieco ponad 107 km. To oznacza, że nie ma czasu na rozgrzewkę. Szybką i bezbłędną jazdę trzeba będzie prezentować już od pierwszych metrów otwierającego rajd oesu w Mikołowie.

Na piątek (6 września) zaplanowano ceremonię startu na Placu Wolności w Mysłowicach, a także dwa krótkie, lecz widowiskowe oesy w miastach. Po wspomnianej rywalizacji w Mikołowie, zawodnicy zmierzą się w Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli próbie przy Stadionie Śląskim, gdzie zlokalizowany będzie serwis. Sobota to klasyczne próby na południu województwa śląskiego. Ważne będzie także umiejętne obchodzenie się ze sprzętem, bowiem w drugim dniu zawodów załogi czeka długa dojazdówka do serwisu. Najlepszych kierowców i pilotów Rajdu Śląska poznamy w sobotni wieczór na rynku w Żorach.

Więcej informacji: www.h-rsmp.pl

Samochody: 
Share

News

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk powalczą w Portugalii o kolejne punkty w Rajdowych Mistrzostwach Europy
Rajd Montelongo, trzecia runda Rajdowych Mistrzostw Europy 2020 zostanie... więcej
Rallycross żegna polskich kibiców…
Przykro brzmi, ale taka może być prawda, choć wcale nie musi tak być, co zaraz... więcej
Kto zatrzyma Huttunena?
Rozgrywane w tym roku w niecałe trzy miesiące Rajdowe, Samochodowe Mistrzostwa... więcej
Biuletyn PZM nr 20 - Wrzesień 2020
Szanowni Czytelnicy,Dopiero rozpoczynaliśmy tegoroczny, opóźniony sezon, a ten... więcej
Drawsko Pomorskie przyciąga gwiazdy motorsportu
To był jeden z najtrudniejszych rajdów, w jakich kiedykolwiek startowałem -... więcej
Rozstrzygnięcia coraz bliżej
5. i 6. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, jaka odbyła się na... więcej
Kurs na licencje sędziowskie 10.10.2020 Świdnica
Program szkolenia sędziów sportu samochodowego.Termin i miejsce:10 października... więcej
Kurs na licencję RN 10-11.10.2020 Świdnica
Program kursu na licencję RN organizowany przez Stowarzyszenie G4 Sport Club w... więcej

Strony

- Archiwum