Hołek powiększa przewagę w ORLEN Baja Poland

(31.08.2019) Krzysztof Hołowczyc z Łukaszem Kurzeją (MINI John Cooper Works Rally) rozpoczną niedzielny etap ORLEN Baja Poland mając w zapasie blisko 6,5 minuty przewagi nad zajmującymi drugą lokatę Jakubem Przygońskim i Timo Gottschalkiem. Pewne prowadzenie w polskiej rundzie pucharu świata Hołek zawdzięcza wygraniu obu przejazdów 220-kilometrowego oesu na poligonie drawskim. Trzecia pozycja należy do Władimira Wasiliewa i Konstantina Żilcowa (Toyota Hilux Overdrive). Tracą jednak aż 17,5 minuty do Hołowczyca i ponad 11 do Przygońskiego.

Drugie starcie w Drawsku Pomorskim było zdecydowanie bardziej wyrównane niż pierwszy przejazd. Po 220-km zaciętego ścigania na mecie Przygońskiego od Hołowczyca dzieliła już tylko nieco ponad minuta. Przygoński miał szansę, by odrobić sporą cześć straty do olsztynianina, ale na przeszkodzie stanęła mu awaria skrzyni biegów. W samochodzie ubiegłorocznego zwycięzcy ORLEN Baja Poland przestał działać trzeci bieg, czyli przełożenie, które jest niezwykle ważne na grząskich bezdrożach drawskiego poligonu. Szansa na dopadnięcie lidera była tym większa, że w MINI Hołowczyca i Kurzei dwukrotnie zgasł silnik, a następnie załoga musiała zmieniać przebitą oponę co zajęło im ponad 2,5 minuty. Drugi przejazd Drawska w wykonaniu „Hołka” był zatem o siedem minut wolniejszy niż pierwszy. Przyczyniła się do tego także trasa, która była już mocno zniszczona po pierwszym dzisiejszym starciu na poligonie. Narzekał na to także Konstantin Żilcow, pilot Władimira Wasiliewa. Załoga nie straciła jednak tak dużo względem pierwszego przejazdu, co czołowa dwójka. Tym samym jadący Toyotą Hilux duet umocnił się na trzecim miejscu w generalce zawodów.

Na czwartą lokatę, kosztem Michała i Julity Małuszyńskich (MINI John Cooper Works Rally) awansowali Miroslav Zapletal i Marek Sykora w Fordzie F150 Evo. Czesko-słowacki duet jest jednocześnie najwyżej sklasyfikowaną załogą w gronie zawodników regularnie walczących w rundach krajowego czempionatu w rajdach terenowych.

W rywalizacji motocyklistów, która toczy się w ramach rundy mistrzostw Europy w rajdach Baja, prowadzi Portugalczyk Tiago Santos (Yamaha WFR). Aktualny lider punktacji mistrzostw ma blisko 2-minutową przewagę nad Adamem Tomiczkiem z ORLEN Team. Trzeci jest drugi z reprezentantów tego zespołu, czyli Maciej Giemza (+3:02,6 s straty). Dziś motocykliści rywalizowali na poligonie tylko raz. Drugi przejazd tego oesu został odwołany.

Z kolei wśród quadowców na czele widnieje Marcin Talaga (Can-Am Renegade 1000R), który ma raptem 7 sekund przewagi nad Remigiuszem Kusym.

ORLEN Baja Poland 2019 – klasyfikacja pucharu świata FIA po OS 3:
 
1. Hołowczyc/Kurzeja (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally) 4:50:03,7 s
2. Przygoński/Gottschalk (POL/GER, MINI John Cooper Works Rally) +6:24,5 s
3. Wasiliew/Żilcow (Toyota Hilux Overdrive) +17:27,0 s
4. Zapletal/Sykora (CZE/SVK, Ford F150 Evo) +22:49,1 s
5. Małuszyński/Małuszyńska (POL/POL, MINI John Cooper Works Rally) +22:59,2 s
6. Grajek/Brakowiecki (POL/POL, BMW X5) +49:55,1 s
7. Navarro/Sola (ESP/ESP, Can-Am Maverick X3) +1:06:31,2 s
8. Vorobyev/Shubin (Can-Am Maverick X3) +1:08:32,5 s
9. Vilcāns/Vilcāne (LVA/LVA, Toyota Land Cruiser VDJ200) +1:57:59,3 s
10. Vanagas/Rozwadowski (LTU/POL, Toyota Hilux Overdrive) +5:52:30,3 s

Samochody: 
Share

News

DAKAR 2020: W królestwie piasku
Trasa 42 edycji Rajdu Dakar, która rozpocznie się w mieście Dżudda 5 stycznia... więcej
O rozwoju motorsportu z Prezydentem RP
Rozwój sportu motorowego oraz przemysłu motoryzacyjnego w Polsce był głównym... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak drugą załogą WRC 2
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy po Rajdzie Katalonii... więcej
Habaj: Nie powiedzieliśmy ostatniego słowa
Rozegrany w dniach 8-10 listopada Rajd Węgier zakończył sezon 2019 w rajdowych... więcej
Zmarł Zbigniew Jarosz
4 listopada, w wieku 85 lat zmarł Zbigniew Jarosz, wieloletni komandor Rajdu... więcej
ZAPRASZAMY NA XII OGÓLNOPOLSKI SAMOCHODOWY RAJD SENIORA
Już po raz dwunasty seniorzy z całej Polski podczas rajdowej zabawy będą mogli... więcej
Mamy srebro na Igrzyskach Sportów Motorowych FIA!
W niedzielę, 3 listopada na torze Vallelunga srebrny medal w pierwszych... więcej

Strony

- Archiwum