31.08/01.09. 2019 Mistrzostwa Europy Quad MX Mladina/Chorwacja

W sobotę 31 sierpnia 2019 roku, w miejscowości Mladina na Chorwacji , odbyła się czwarta, ostatnia już w tym roku eliminacja Mistrzostw Europy w quadcrossie .  Niezwykle trudna technicznie trasa zawierała w sobie zarówno bardzo ostre podjazdy jak również gwałtowne zjazdy i przypominała typowe włoskie górskie tory z twardą glinianą nawierzchnią. Na starcie zawodów stanęła cała europejska czołówka, kilku chorwackich zawodników a nawet reprezentant USA Josh Merrit.  Nasz kraj reprezentowało  4 zawodników: Hugo Sówka #18, Tomasz Jamroży #81, Roman Gwiazda #416 i Kacper Mieszkowski #717.

Już podczas treningów kwalifikacyjnych polana wodą trasa zamieniła się w istne lodowisko przysparzając wiele kłopotów nawet najlepszym zawodnikom. Dodatkowo organizator dał wszystkim ekipom tylko 20 minut na usunięcie całej masy gliny z quadów i wjazd do depo na wyścig kwalifikacyjny.

O bardzo dużym pechu może mówić nasz najlepszy obecnie zawodnik Roman Gwiazda, gdyż na drugim okrążeniu w najwyższym miejscu na trasie, na jednym ze skoków miał wypadek, który praktycznie uniemożliwił mu rywalizacje o 3 miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw a odniesione obrażenia były na tyle poważne, że został odwieziony do lokalnego szpitala.

Pech nie opuścił również Tomka Jamrożego, który po awarii przedniego amortyzatora zakończył wyścig kwalifikacyjny na ostatniej pozycji. Nasi pozostali zawodnicy zajęli 10 ( Hugo Sówka ) i 12 ( Kacper Mieszkowski ) miejsce.

Na starcie niedzielnych zawodów stanęło aż 25 zawodników .

Pierwszy wyścig wygrał Norweg Christopher Tveraen , przed Kevin Saar i Sun Levander. Najlepszy z Polaków okazał się Kacper Mieszkowski zajmując  8 pozycję,  Hugo Sówka finiszował na 12 pozycji a Tomasz Jamroży na 17.

W drugim wyścigu znakomicie jadący Norweg zdołał nawet wyprzedzić aktualnego Mistrza Europy, jednak awaria silnika wykluczyła go praktycznie z rywalizacji o podium. Pierwsze miejsce zajął Kevin Saar, drugie Włoch Patrick Turrini a trzeci był Harry Walker z Wielkiej Brytanii.

W drugim biegu po kolizji na starcie z lokalnym zawodnikiem  na przedostatnią pozycję spadł Kacper Mieszkowski. Zdołał jednak wyprzedzić kolejnych rywali i drugi wyścig, po wspaniałej rywalizacji z Hugo Sówka zakończył tuż za nim na 13 pozycji. Nasz trzeci zawodnik Tomek Jamrozy, tym razem bez przygód finiszował na 16 pozycji ze stratą jednego okrążenia.

W klasyfikacji ogólnej zawodów najlepszy z Polaków okazał się Kacper Mieszkowski ( 11 ) przed Hugo Sówka ( 13 ) i Tomasz Jamroży ( 17 ).

Ostatnia eliminacja wyłoniła również Mistrza Europy – został nim Estończyk Kevin Saar , drugi był Patric Turrini a trzeci Harry Walker.

W TOP10 najlepszych zawodników w Europie nie zabrakło również Polaków : 8 miejsce zajął Roman Gwiazda a 10 Kacper Mieszkowski.