4. Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego za nami

Warszawski Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to tydzień pełen imprez o zasadach ruchu drogowego. Ideą tygodnia jest, aby tuż przed wakacjami przypomnieć te zasady udającym się na odpoczynek. Stąd każdego dnia inna tematyka kryjąca się pod nazwami poszczególnych wydarzeń, akcji, spotkań.

Pierwszego dnia, 11 czerwca, obyła się Akcja „Dzwonek” polegająca na doposażaniu rowerzystów w obowiązkowe wyposażenie rowerów. Dotyczy to w szczególności rowerzystów poruszających się rowerami górskimi, te, w porównaniu do rowerów miejskich, z reguły nie są wyposażanie fabrycznie w światła i dzwonek. W akcji wziął udział Pan Krzysztof Czubaszek – Burmistrz Dzielnicy Śródmieście. Dobrze wyposażeni rowerzyści otrzymywali lizaka – dużego, czerwonego, o smaku truskawki. Akcja ma swoje drugie dno. W akcji zawsze bierze udział Straż Miejska, która jest niezbędna do zatrzymania rowerzysty. Pierwsza reakcja rowerzysty na widok zatrzymującego go strażnika – wiadoma. Później, kiedy przykręcane są światła i dzwonek, wręczany jest lizak, okazuje się, że obie strony uśmiechają się do siebie, a z burmistrzem zamienią nawet parę słów.

Trzeci dzień, 13 czerwca to konferencja #EVERYLIFE. Jest to międzynarodowa inicjatywa promująca sześć praw dziecka do rozwoju we współczesnym świecie. Organizatorzy konferencji ujęli wspomniane sześć praw w aspekcie sześciu praw w drodze do szkoły. Gościem specjalnym konferencji była Rita Cuypers z FIA Foudantion, która przybliżyła ideę globalnej akcji ONZ na rzecz dzieci. Konferencja obyła się salonie Volvo Car Warszawa, gdzie goście wysłuchali wykładów na temat Prawa do bezpiecznej drogi, Prawa do czystego powietrza – Straż Miejska. W temacie Prawo do edukacji Rafał Kiwior z PZM opowiedział, jak można wykorzystać karting do edukacji na rzecz bezpieczeństwa ruchu. Prawo do bezpiecznego poznawania świata przedstawiła Fabryka Oświetlenia LUG. Prawo do życia bez przemocy, jako prawo do życia bez wypadku zaprezentował przedstawiciel Volvo Car Poland. W ramach Prawa do bycia słuchanym odbyła się debata z udziałem Rity Cuypers, Urzędu m.st. Warszawy i Radia TOK.FM

W czwartym dniu, 14 czerwca odbyła się Akcja 50/50, która polegała na badaniu wzroku kierowców zawodowych. Partnerami akcji byli AVIA oraz Fabryka Okularów „Dr Marchewka”. W akcji wzięła udział Inspekcja Transportu Drogowego, która pomagała przywołać kierowców do badania. Akcja miała swój wesoły akcent, kierowcy nie wierzyli, że chodzi „jedynie” o oczy, ale drugi aspekt, podsumowujący akcję, był smutny. W akcji wzięło udział 70 kierowców, 20 z nich kwalifikowało się do natychmiastowej wizyty u ortoptysty. Połowa z nich miała wadę, lecz nosiła jedynie okulary do czytania.

W sobotę, 16 czerwca, zorganizowany wspólnie z Dzielnicą Białołęka odbył się Piknik „Warszawa jedzie na wakacje – Wodna Białołęka”. Rzecz miała się w Porcie Kanału Żerańskiego, na terenach Klubu „Spójnia”. Z racji otoczenia tematem wiodącym było bezpieczeństwo nad wodą. W Pikniku wziął udział PZM prezentując zasady ruchu drogowego w drodze na wakacje poprzez promocję kampanii FIA #3500LIVES. Straż Miejska przypomniała zasady poruszania się rowerem. Główną atrakcją dnia był pokaz ratownictwa wodnego w wykonaniu Straży Pożarnej, Komisariatu Rzecznego oraz WOPR. Akcja z udziałem dwójki ochotników miała uświadomić, ilu osób potrzeba, aby uratować dwójkę topiących się kajakarzy.

Organizatorem 4WTBRD była Fundacja Drogi Mazowsza. Partnerami byli Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Polski Związek Motorowy Zarząd Okręgowy w Warszawie. Patronem medialnym było Radio TOK FM.

Słowa kluczowe: 
Share

News

XI Rajd Seniora
Automobilklub Wielkopolski zaprasza na XI Rajd Seniora, który odbędzie się w... więcej
Biuletyn PZM - Październik 2018
Drodzy Czytelnicy! Koniec lata oraz początek jesieni to jeden z... więcej
„Nie skreślaj życia tak prędko”
Nadmierna prędkość oraz jej niedostosowanie do warunków drogowych to jedna z... więcej
Poznaliśmy Najbezpieczniejszego Młodego Kierowcę!
Miano pierwszego w Polsce Najbezpieczniejszego Młodego Kierowcy zdobył w sobotę... więcej
X Festiwal Ekoenergetyki Opole
Fundacja na Rzecz Rozwoju Ekoenergetyki „Zielony Feniks” już po raz... więcej
XVII Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych PZM 2018
W dniach 14 – 16 września 2018 r. br. na terenie Centrum Szkolenia... więcej
5. edycja projektu „Ambasador Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego” za nami
Ponad 30 dyplomatów z 18 krajów wzięło udział w kursie doskonalenia jazdy... więcej

Strony

- Archiwum