Po ósme złoto

Po raz trzeci w Lesznie, zawodnicy Żużlowej Reprezentacji Polski staną do obrony trofeum Ove Fundina, przyznawanego za zwycięstwo w Drużynowym Pucharze Świata. Polacy bronią tytułu, który zdobyli przed rokiem w Manchesterze.

Drużynowy Puchar Świata to rozgrywane od 2001 roku zmagania, o tytuł najlepszej żużlowej reprezentacji na świecie. Jak dotąd, losy mistrzowskiego tytułu rozdzielały między sobą cztery reprezentacje. Siedmiokrotnie, najlepsi okazywali się Polacy, cztery razy zwyciężali Duńczycy, trzy zwycięstwa zanotowali Szwedzi, a dwie pierwsze edycje Drużynowego Pucharu Świata padły łupem Australijczyków.

Jak dotąd, finałowe zmagania najlepszy żużlowych reprezentacji Świata sześciokrotnie gościły w naszym kraju. W pierwszej edycji odmienionych Drużynowych Mistrzostw Świata, która odbyła się w 2001 roku we Wrocławiu triumfowali Australijczycy. Polacy zajęli wtedy drugie miejsce, tracąc do zawodników z antypodów trzy punkty. Kolejne cztery „polskie finały” odbyły się w 2005 roku ponownie we Wrocławiu, w 2007 i 2009 w Lesznie oraz w 2011 roku w Gorzowie Wielkopolskim. Najbardziej pamiętnym z finałów jest ten sprzed dziewięciu lat. Po sobotnich opadach, które uniemożliwiły zawodnikom start, organizatorzy postanowili, że zawody finałowe odbędą się dzień później. „Biało-czerwoni” na zupełnie innym torze prezentowali się nie najlepiej. Zawody zostały przerwane po 19. wyścigach z powodu ulewy. Prace na torze trwały półtorej godziny, a po przerwie, podopieczni Marka Cieślaka złapali „drugi oddech” i dzięki zwycięstwu Tomasza Golloba w ostatniej gonitwie dnia, pokonali Australijczyków jednym „oczkiem”.

Rok później nadeszło pierwsze zwycięstwo poza granicami naszego kraju. W Vojens, Żużlowa Reprezentacja Polski zdobyła drugi raz z rzędu złote medale Drużynowego Pucharu Świata. W 2011 roku, jako pierwsza żużlowa reprezentacja na świecie, Polska ustrzeliła „hat-tricka”. W Gorzowie Wielkopolskim, Polacy pewnie wygrali finał pozostawiając w pokonanym polu Australijczyków, Szwedów oraz Duńczyków.

Po roku przerwy Polacy powrócili na tron. Po kapitalnym widowisku, które odbyło się w Pradze, „Biało-czerwoni” zdobyli swój szósty medal Drużynowego Pucharu Świata. Dzięki zwycięstwu Jarosława Hampela w ostatnim wyścigu zawodów, Polacy pokonali Duńczyków zaledwie jednym punktem.

Kolejny finał odbył się w Bydgoszczy i był to jeden z najbardziej zaciętych widowisk w historii Drużynowego Pucharu Świata. Na ostatnim wirażu zawodów, Niels Kristian Iversen wyprzedzając Janusza Kołodzieja, zapewnił reprezentacji Danii triumf w DPŚ 2014. Polacy stracili do Duńczyków jedno „oczko”, a przewaga nad trzecimi Australijczykami również wyniosła jeden punkt.

Siódme, i jak dotąd ostatnie zwycięstwo w Drużynowym Pucharze Świata „Biało-czerwoni” odnieśli przed rokiem w Manchesterze. Odmłodzona kadra, pod dowództwem Piotra Pawlickiego zdobyła trofeum im. Ove Fundina, pokonując reprezentantów Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz Australii.

Finałowa runda zmagań, najlepszych żużlowych reprezentacji na Świecie powraca do Leszna. Wzrok miejscowych kibiców zwrócony będzie na dwóch bohaterów leszczyńskiej Unii - Piotra Pawlickiego oraz Bartosza Smektały. Przed finałowymi zmaganiami, kibice Żużlowej Reprezentacji Polski nie wyobrażają sobie innego scenariusza, jak trzecie zwycięstwo „Biało-czerwonych” w Lesznie.

Finał Drużynowego Pucharu Świata odbędzie się 8 lipca na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie.

Żużel: 
Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Trwa finałowe głosowanie na Najlepszego Sportowca Polski 2020!
Kajetan Kajetanowicz oraz Bartosz Zmarzlik znaleźli się w finałowej dziesiątce... więcej
Zmarł Wojciech Grodzki
Po długiej chorobie zmarł sędzia Wojciech Grodzki. To wielka strata dla... więcej
Warunki prowadzenia zajęć/treningów sportowych, wydarzeń sportowych ....
Warunki prowadzenia zajęć/treningów sportowych, wydarzeń sportowych oraz... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2021
życzyPolski Związek MotorowyZarząd Główny 
Biuletyn PZM nr 21 - Grudzień 2020
Cóż to był za rok! Przekładanie zawodów, ograniczenia, brak pewności, reżim... więcej
Rafał Dobrucki trenerem Żużlowej Reprezentacji Polski
Rafał Dobrucki zastąpi Marka Cieślaka w roli szkoleniowca Żużlowej... więcej
Rafał Dobrucki trenerem Żużlowej Reprezentacji Polski
Rafał Dobrucki trenerem Żużlowej Reprezentacji PolskiRafał Dobrucki zastąpi... więcej
Sekretarz Stanu Anna Krupka z wizytą na Indywidualnych Mistrzostwach Europy w żużlu na lodzie
13 grudnia br. w Arenie Lodowej w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się... więcej
ROSYJSKIE PODIUM W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM
ROSYJSKIE PODIUM W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM. KNAPP NA TRZYNASTEJ POZYCJI.Ice... więcej

Strony

- Archiwum