Nowe regulaminy, samochody i zespoły. Rajdowe Mistrzostwa Świata FIA

Najbardziej oczekiwany sezon Rajdowych Mistrzostw Świata FIA został rozpoczęty. Duże zmiany w regulaminach sportowych spowodowały, że na trasach odcinków specjalnych pojawiły się samochody o dużo większych mocach i nowym wyglądzie. 

Jedną z najbardziej sensacyjnych wiadomości końca ubiegłego roku była decyzja czterokrotnego mistrza świata Sebastiena Ogiera o zmianie samochodu na Fiestę WRC. Toyota, największy producent samochodów na świecie powrócił do Rajdowych Mistrzostw Świata po 17 latach nieobecności. Do giganta z Japonii dołączył po rocznym „urlopie” wielokrotny mistrz Citroen. Wśród rajdowych gwiazd znalazł się także Hyundai, który w sezonie 2016 wywalczył mistrzowskie tytuły wśród producentów i kierowców oraz Ford w barwach M-Sportu. 

Każdy ze zgłoszonych zespołów podpisał kontrakty z trzema kierowcami, a pełna lista fabrycznych teamów i zawodników przedstawia się następująco:

Citroen Total Abu Dhabi WRT:

Kris Meeke (GBR), Craig Breen (IRL), Stephane Lefebvre (FRA)

Hyundai Motorsport:

Thierry Neuville (BEL), Hayden Paddon (NZL), Dani Sordo (ESP) 

M-Sport World Rally Team (Ford):

Sebastien Ogier (FRA), Ott Tanak (EST), Elfyn Evans (GBR)

Toyota Gazoo Racing WRC:

Jari-Matti Latvala (FIN), Juho Hanninen (FIN), Esapekka Lappi (FIN)

W ubiegłym roku Światowa Rada Sportów Motorowych zatwierdziła szereg zmian w regulaminach sportowych dotyczących Rajdowych Mistrzostw Świata FIA 2017. Ich lista jest długa, a najważniejsze z nich są następujące:

- Tylko kierowcy reprezentujący zgłoszonego producenta, którzy uzyskali akceptację FIA mogą korzystać z samochodów WRC w specyfikacji 2017.

- Producent może nominować minimum dwa, a maximum trzy samochody do zdobywania punktów w Mistrzostwach Producentów. Punkty zdobyte przez dwa najwyżej sklasyfikowane samochody w klasyfikacji końcowej będą zaliczone do Mistrzostw Producentów. Dodatkowe samochody mogą być wystawione przez producenta, ale nie będą mogły zdobywać punktów w Mistrzostwach Producentów. Nie jest już wymagane nominowanie przez producenta zawodnika o statusie pierwszego kierowcy. Tak jak poprzednio obowiązują natomiast zgłoszenia zawodników do każdego rajdu przed terminem upływu zgłoszeń.

- Kolejność startu w rajdach WRC została zmieniona w następujący sposób:

Dzień 1: Wszystkie samochody startują w kolejności zgodnej z aktualną klasyfikacją w Mistrzostwach Świata

Dzień 2: Kierowcy z priorytetem P1 startują w odwrotnej kolejności do klasyfikacji po pierwszym dniu. Pozostali zawodnicy startują w kolejności zgodnej z klasyfikacją rajdu.

Dzień 3: Kierowcy z priorytetem P1 startują w odwrotnej kolejności do klasyfikacji po drugim dniu. Pozostali zawodnicy startują w kolejności zgodnej z klasyfikacja rajdu.

- Kierowcy z priorytetem P1 korzystający z Rally 2 startują na końcu grupy zawodników z priorytetem P1.

- Priorytet 1 (P1) jest zastrzeżony dla kierowców samochodów WRC zgłoszonych przez producenta lub zgłoszonych w FIA WRC Trophy. Priorytet 2 (P2) będzie nadal dotyczył kierowców uprawnionych do zdobywania punktów w WRC2, a Priorytet 3 (P3) obejmie zawodników WRC3 i JWRC.   

- Zmieniony został system punktacji na odcinku Power Stage. Punkty przyznawane są kierowcom i pilotom za pięć pierwszych miejsc według schematu: 5-4-3-2-1.

- Producenci nie muszą już korzystać tylko z jednego nominowanego przez nich dostawcy opon w sezonie. W związku z tym różne marki opon mogą być wykorzystywane w kolejnych rajdach, a także różnych samochodach tego samego zespołu. 

- Powstała nowa klasyfikacja FIA WRC Trophy (Trofeum WRC) dla kierowców i pilotów rywalizujących samochodami WRC w specyfikacji 2016 i starszej. Maksymalna liczba rajdów – rund WRC Trophy wynosi 7, a do końcowego wyniku liczą się najlepsze rezultaty z sześciu z nich. Jeżeli w cyklu zostanie zarejestrowanych mniej niż pięciu zawodników to tytuły nie będą przyznane.

- Zawodnik rywalizujący w WRC2, aby zostać sklasyfikowanym na koniec sezonu musi wystartować w obowiązkowych rundach w Portugalii (19-21 maja), w Niemczech (18-20 sierpnia) i w Wielkiej Brytanii (27-29 października).

- M-Sport jest dostawcą samochodów Fiesta R2 dla FIA JWRC w sezonach 2017 i 2018. Sześć rund tego cyklu w sezonie 2017 to rajdy: Francji, Włoch, Polski, Finlandii, Niemiec I Hiszpanii.

- Nie maja już obowiązku, aby odcinki specjalne stanowiły 25 procent trasy rajdu. Całkowity dystans odcinków specjalnych pozostaje natomiast pomiędzy 300 a 500 kilometrów.

- Rekonesans przed rajdem musi zostać zakończony w środę do godziny 17:00. Czas pomiędzy godzinami 17:00 i 20:00 jest przeznaczony na działania FIA i zespołów związane z mediami.

- Liczba nadwozi, które producent może wykorzystać w trakcie sezonu została zwiększona z sześciu do dziewięciu, a liczba dni testowych z 42 do 55.

- Jeżeli podczas rajdu nie zostanie pokonany planowany dystans odcinków specjalnych to zgodnie z klasyfikacją końcową „pełne” punkty zostaną przyznane w przypadku rozegrania ponad 75% długości odcinków. Połowa punktów będzie przyznana, gdy przejechany dystans oesów będzie się zawierał pomiędzy 50 i 75 % ich długości. Punkty nie będą przyznane jeżeli rywalizacja będzie rozegrana na mniej niż połowie planowanego dystansu odcinków specjalnych. Powyższe reguły nie dotyczą odcinka Power Stage jeżeli zostanie rozegrany.

 

Dalsze informacje:
Biuro Prasowe Rajdu Polski
media@rallypoland.pl
www.rallypoland.pl

Samochody: 
Źródło newsa: 
Share

News

Kalendarz Sportu Samochodowego
W dniu 04.06.2020 r., Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego,... więcej
Stay&Play: Wielki finał Rocket League coraz bliżej
Projekt ORLEN Stay&Play po kilku tygodniach zespołowych treningów pod okiem... więcej
Fińskie Szutry drugą rundą Motul HRSMP Digital
Rywalizacja w Motul HRSMP Digital nabiera tempa. Uczestnicy wirtualnej... więcej
Zawodnicy ORLEN Team i Grupy Sportowej ORLEN zmierzą się z esportowcami i kibicami w wirtualnym wyścigu
Robert Kubica, Kuba Przygoński, Miko Marczyk – to tylko część zawodników... więcej
Komunikat w sprawie rekomendacji odwołania / zmiany terminu zawodów
W nawiązaniu do poprzedniego komunikatu w sprawie rekomendacji odwołania /... więcej
Finał Oponeo Rallycross Challenge
W niedzielę 17 maja o godzinie 13:00, 36 zawodników, wśród których byli... więcej
77. Rajd Polski w stulecie narodowego klasyka
(14.05.2020) Polski Związek Motorowy, organizator 77. Rajdu Polski podjął... więcej
Klasyczna Skoda na trasach Motul HRSMP
Czy już wkrótce na trasach Motul HRSMP zobaczymy rajdową Skodę, która niegdyś... więcej
Sportowcy wspierani przez PKN ORLEN dołączają do wirtualnej rywalizacji
PKN ORLEN wykorzystuje przerwę w organizacji wydarzeń sportowych na stworzenie... więcej

Strony

- Archiwum