Warszawski Rajd Motocyklowy - relacja

Warszawski Rajd Motocyklowy chyba już na stałe zagościł we wrześniowym kalendarzu imprez motocyklowych Mazowsza. 11 września, w niedzielny, słoneczny poranek, na starcie V edycji, na Autodromie Automobilklubu Polski, zjawiły się 24 załogi, w tym połowa na motocyklach zabytkowych. Najstarszy motocykl to Miele z 1935 roku Artura Węglera, najmłodszym pojazdem była Zetka 125 z 2015 roku Magdy Brzezickiej. Najliczniejszą klasę stanowiły motocykle wyprodukowane w latach 1970-1986, równie liczną grupę stanowiły maszyny współczesne (klasa post '86).

Rajd rozpoczęły dwie próby sportowo – zręcznościowe. Obie mało skomplikowane, jeśli chodzi o trasę, natomiast wymagające sporo zręczności, umiejętności panowania nad motocyklem i znajomości takich elementów techniki kierowania, jak chociażby martwy ciąg. Bez zbędnych pauz rozpoczął się właściwy Rajd, którego tematem były Warszawskie Legendy Miejskie. I tak, załogi korzystając z itinerera odwiedziły te zaułki związane z najbardziej barwnymi postaciami Warszawy XX wieku: Powązki Himilsbacha, Targówek Józefa Balcerka i jego gołębi, Starą Pragę Wiecha, Saską Kępę Tolka Banana, Czerniaków Grzesiuka, Aleję Przyjaciół Waldorffa, Legię Deyny, Powiśle prof. Religi, Chłodną z warsztatem Kliszów (niedługo reaktywacja!) i Kercelak Taty Tasiemki. Fabularnie zorganizowane Punkty Kontroli Przejazdu pozwoliły przenieść się na chwilę w przeszłość: na rogu Długiej i Bielańskiej na uczestników czekał patrol żołnierzy Wehrmahtu szukający sprawców Akcji pod Arsenałem, pod Bankiem pod Orłami na Jasnej dwóch cinkciarzy objaśniało zagadkę napadu stulecia i wreszcie na Smolnej, legendarna milicjantka Lodzia, która w latach '40 kierowała ruchem na rodzie przy budynku KC PZPR, wraz z sympatycznym współczesnym policjantem Krzysztofem sprawdzili wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego.
Rajd zakończyły dwie proste próby sportowe na palcu Motocyklowej Szkoły Jazdy Kulikowisko, metę z uroczystym rozdaniem nagród zorganizował Urząd Dzielnicy Bemowo. Zakończenie uświetnił wspaniałą gawędą o Woli, dzielnicy, która zanika, Janusz Dziano, członek Gwary Warszawskiej i twórca profilu Jestem Z Woli.

Mistrzem prób Sportowo – Zręcznościowch okazał się Bogusław Miciałkiewicz jadący Yamahą XS750 z 1979 roku, klasę pre '55 zwyciężył bezkonkurencyjny Artur Węgler na Miele z 1935 roku, W klasie pre '70 wygrał Adrian Urbański na Komarze z 1966 roku przed Sebastianem Czerwińskim na SHL z 1968 roku. Klasę najmłodszych zabytków (pre '86) zwyciężył Michał Gonta na Suzuki KatanaGS650G z 1982 roku przed Bogusławem Miciałkiewiczem i Tomaszem Karlickim na MZ ts 250 z 1978 roku. Klasę najmłodszych motocykli zwyciężył Tomasz Kępiński na BMW R1100GS z 1998 roku przed Sylwestrem Korzeniewskim jadącym Yamahą FZS1000 z 2001 roku i Mirosławem Podgórskim na MZ ETZ 250 z 1988 roku. Sponsorem nagród dla wszystkich uczestników V Warszawskiego Rajdu Motocyklowego była Motocyklowa Szkoła Jazdy Kulikowisko.
Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom, uczestnikom i zapraszamy na VI Warszawski Rajd Motocyklowy w 2017 roku!

Galeria zdjęć: http://pzm.pl/galeria/2016/pojazdy-zabytkowe/v-warszawski-rajd-motocyklo...

Wyniki rajdu: http://pzm.pl/pliki/zg/zabytki/2016/wyniki16/wyniki_rajd.pdf

Klasyfikacja MOWPZ 2016: http://pzm.pl/pliki/zg/zabytki/2016/wyniki16/mowpz2016-4.pdf

Tekst i zdjęcie: Dawid Misiak

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Zmiana daty Rajdu Wspomnienie Warszawskiego - rundy MPHRR
Komunikat o zmianie daty Rajdu Wspomnienie WarszawskiegoAutomobilklub... więcej
Skwer Dawnych Motocykli w Mińsku Mazowieckim
Słoneczna niedziela, 6 września obfitowała w Mińsku Mazowieckim w ciekawe... więcej
Pandemiczny Rajd Motocyklowy - galeria zdjęć
Pandemiczny Rajd Motocyklowy – IX Runda MOWPZ. Mińsk Mazowiecki, 6.09.... więcej
Trzy polskie załogi w Alpine Challenge
Miło nam poinformować, że polskie załogi wracają na europejskie trasy po... więcej
Mistrzostwa Polski w Historycznych Rajdach na Regularność - 34 Rajd Częstochowski - impreza odwołana
Organizatorzy 2 rundy MPHRR w Częstochowie z przykrością informują, że z powodu... więcej
Zapraszamy na Retro Carpathię - dwie rundy MPHRR
W dniach 9 -10 października Automobilklub Doliny Sanu zaprasza na drugą... więcej
39 Rajd Częstochowski - VI Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych PZM - Galeria zdjęć
Zdjęcia z 39 Rajdu Częstochowskiego - rundy MPPZ. Zdjecia pochodzą z... więcej
Trwa Rajd Częstochowski - runda MPPZ
Pierwszy dzień 6. rundy Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowch za nami!... więcej
Pandemiczny Rajd Motocyklowy - zaproszenie
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 10 - 13 września 2020r. na odbywający się już po raz 47 - Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - najstarszy w Polsce tego typu rajd!

Bazą rajdu jest w tym roku Hotel Leobus zlokalizowany w Grodzisku Wielkopolskim, ul. Poznańska 38B.

Trasa rajdu przebiegać będzie śladami generała Kazimierza Sosnkowskiego. W dniu 11 września 2020r. (piątek) uczestnicy ruszą w kierunku stadionu piłkarskiego Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski, który w 1925r. został uroczyście otwarty przez generała Sosnkowskiego. Następnie przez Woźniki (klasztor oo. Franciszkanów) uczestnicy dotrą do posiadłości Generała – pałacu w Porażynie. Stamtąd trasa prowadzić będzie do pałacu w Wąsowie należącego do rodziny Sczanieckich aby zakończyć rajd prezentacją wszystkich pojazdów w Grodzisku Wielkopolskim - na Rynku pod Ratuszem:
10.00 - 11.20 - start rajdu - Hotel Leobus
12.15 - 14.30 - Pałac Porażyn
13.30 - 16.00 - Pałac Wąsowo
15.30 - 18.00 - Rynek w Grodzisku Wielkopolskim

W sobotę 12 września 2020r. od ok. godz. 12.00 odbędzie się prezentacja pojazdów biorących udział w rajdzie na Torze Poznań, gdzie m.in. zorganizowane będą liczne próby sprawnościowe, wyścig pojazdów zabytkowych ze startem typu Le Mans najstarszej kategorii - Memoriał im. Henryka Rucińskiego oraz konkurs elegancji. - ok. godz. 15.00

Zainteresowane załogi zapraszamy do zapisów do dnia 15 sierpnia 2020r. - szczegóły na stronie: http://www.aw.poznan.pl/aktualnosci/10-13-09-2020-47-poznanski-miedzynar...
Liczba miejsc ograniczona.
Oto zapowiedź rajdu: https://www.youtube.com/watch?v=6xqYLk9OmDw&t=4s

Komandor Rajdu: Jacek Paczyński, kontakt: 695 609 179
Wicekomandor Rajdu: Tomasz Kaczor, kontakt: 604 344 166

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens