Truskawisko 2016 okiem samochodziarza…

Truskawisko to już czwarta impreza organizowana przez Stowarzyszenie Światowid i trzecia wspólnie z Automobilklubem Wielkopolskim. Rajd rowerowy, konkurs kulinarny, pokaz Roberta Makłowicza, Targ Wiejski, koncert zespołu GoodNight oraz rajd pojazdów zabytkowych w sobotę 18 czerwca na terenie Zespołu Pałacowego w Czerniejewie przyciągnęły tłumy.

Na trasie rajdu załogi musiały wykonać szereg prób rekreacyjnych, przede wszystkim związanych z kulinariami, a 3 próby sportowe wyłoniły zwycięzcę w pucharze HAWA. Dużą atrakcją na trasie były odwiedziny lotniska w Powidzu i zwiedzanie zaprezentowanych maszyn latających, w tym słynnych Herkulesów.

Sama trasa wynosząca 130 km, prowadząca szlakami widokowymi pojezierza gnieźnieńskiego była dość wymagająca. Na dodatek uczestnicy musieli uzupełnić fragmenty przepisu odnajdując wskazówki po drodze. A na jednej z ostatnich prób stworzyć potrawę z uzbieranych składników i według skompletowanego przepisu.

Na starcie stanęło 45 załóg. Klasyfikacja odbyła się w czterech klasach: do 1945 r, do 1965, do 1986 oraz w specjalnej klasie aut marki Volvo.

Jak zwykle największym magnesem przyciągały auta zbudowane przed 1945 rokiem. Jedną z perełek był Ford A z 1930 roku, przywieziony ze Stanów i pieczołowicie odbudowany w Polsce. Uwagę zwracał ciężarowy charakter auta z drewniana paką wyładowaną warzywami, owocami i beczką. Zapewne Burbonu. Załoga otrzymała kilka nagród za pojazd i stylowe ubrania.

Szyku nadały roadstery z lat 30-tych jak Ford Eifel z 1937 roku czy DKW z 1935. Byli obecni też przedstawiciele znanych aut militarnych, czyli Jeep Willys oraz GAZ 67B Czapajew. Z uwagi na jednego ze sponsorów rajdu liczne grono stanowiły auta marki Volvo, w tym popularny Amazon i słynne z serialu „Święty” Volvo P1800. Ze Szwecji przypłynął też „krokodyl”, czyli SAAB 900 w wersji Cabrio.

Drugą co do liczności grupę stanowiły Mercedesy, w tym eleganckie wersje Cabrio. Naszych zachodnich sąsiadów reprezentowały również limuzyny dwusuwowe: IFA F8 oraz P70 z 1958 roku w unikatowej wersji coupe. Z młodszych, ale już też kultowych uczestniczyły Porsche 911 i VW Golf I, do którego 30 lat temu wzdychali wszyscy: nastolatkowie i dorośli.

Pośród aut z ciekawą historią z pewnością był Chevrolet Fleetline z 1946 roku. Auto służyło w amerykańskiej policji, a po wycofaniu ze służby jako jedno z nielicznych nie uległo kasacji. Z obawy, że podrasowane auta policyjne trafią w ręce rozwijających się grup mafijnych wszystkie auta policyjne ulegały likwidacji. Ten egzemplarz ocalił szeryf, który był jego użytkownikiem. Przetrzymał go przez kilka dekad w szopie, po czym w podeszłym już wieku zdecydował się ujawnić światu jego istnienie. Do dzisiaj auto posiada oryginalne wyposażenie służbowe i niepowtarzalną syrenę policyjną, którą właściciel z dumą prezentował.

Amerykański akcent uzupełniły: ogromny Cadillac DeVille 66’, jedno z najszybszych aut Ameryki Chevrolet Corvette C3 z 1980 oraz śmigający po trasie Ford Mustang, pełniący tu rolę wozu technicznego. Ciepłe wiatry przywiały z południa auta z Francji i Włoch. Wśród nich legendarny Citroen DS (starsi pamiętają z pewnością latającą wersję DS–a słynnego Fantomasa), a z Włoch uroczy Fiat 1500 Cabrio Pininfarina oraz malutki Fiacik 500, zwany pieszczotliwie przez swoich właścicieli Luigi. W Anglii, deszczowej krainie paradoksalnie uwielbiane są kabriolety i roadstery. Na Truskawisku w tym roku pojawiły się dwa auta MGB. Gamy różnorodności dopełniły auta polskie, w tym garbata Warszawa M20, Polonez „Borewicz” oraz czeska Skoda 100S z 1972 roku. Na jednym z odcinków na uczestników oczekiwał też patrol składający się z milicyjnej Nysy i Poloneza. To była bardzo realna alokacja w czasie.

Na zakończenie rajdu na pałacowym dziedzińcu odbył się pokaz elegancji załóg w stylizacjach z epoki.

Organizatorzy dziękują za wsparcie samorządom oraz sponsorom, firmom: Hawa, Volvo, Motul, Grinbud, Amika Konsorcjum, Hotel Biały w Skorzęcinie oraz Drukarni Majorczyk.

Wyniki rajdu: www.truskawisko.pl

Więcej zdjęć na naszej stronie na Facebooku.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Gala zakończenia sezonu GKPZ 2018 - galeria zdjęć
Kilka zdjęć z zakończenia sezonu GKPZ 2018, które odbyło się 1 grudnia w Hotelu... więcej
Rajd Barbórka 2018 - Start honorowy
Dziś (tj. w piątek 30 listopada) o godzinie 20.00 pod Hotelem Bristol odbył się... więcej
Start honorowy Rajdu Barbórka - zdjęcia
Kilka zdjęć ze startu honorowego Rajdu Barbórka 2018.Fot. K. Pawłowski
Polskie załogi w RMCH 2019
Po sukcesie w tym roku kiedy to Mistrz Polski 2017 w Historycznych Rajdach na... więcej
Harmonogram narad środowiskowych i zakończenia sezonu 2018
W zakładce "Komunikaty" pojawił się nowy dokument o sygnaturze 6/2018... więcej
Obfite obchody w FSO - relacja ze zlotu na Żeraniu
Nie była to okrągła rocznica, bo 67. Mimo to tradycyjne spotkanie jubileuszowe... więcej
67. Rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze zlotu z okazji 67. rocznicy rozpoczęcia produkcji w FSO.... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show
Automobilklub Wielkopolski Komisja Pojazdów Zabytkowych zorganizował w czasie... więcej
67 rocznica rozpoczęcia produkcji w FSO
W imieniu Stowarzyszenia FSO Auto Klub, Klubu Pracowników i Przyjaciół FSO oraz... więcej
Oficjalne wyniki MPPZ i MPHRR 2018
Informujemy, że na stronie PZM.pl pojawił się komunikat nr 4/2018. A w nim... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens