RETROWERIADA - relacja ze zlotu zabytkowych rowerów

Automobilklub Wielkopolski zorganizował w dniu 22 maja 2016 V Ogólnopolski Zlot Miłośników Rowerów Zabytkowych. Tegoroczna edycja tej znanej już w środowisku pasjonatów zabytkowych rowerów imprezy odbyła się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka. Bazą zlotu były tereny nad jeziorem Malta w Poznaniu.

W zlocie wzięli udział posiadacze rowerów wyprodukowanych do roku 1945 oraz produkcji polskiej do roku 1965. Po raz pierwszy zaprosiliśmy do udziału w zlocie posiadaczy rowerów wyścigowych wyprodukowanych do roku 1980. Łącznie nad Maltę z różnych stron Polski przyjechało 40 pasjonatów zabytkowych rowerów, którzy zaprezentowali 54 nierzadko wyjątkowe eksponaty. Jury miało nie lada problem, aby wyłonić wyróżniające się rowery w poszczególnych klasyfikacjach. Doceniono wiek rowerów, ich oryginalność lub wysiłek włożony w odrestaurowanie, a także nowatorskie jak na czas produkcji danego egzemplarza, rozwiązania techniczne.

Najbardziej jednak widowiskową konkurencją  zlotu był  konkurs  elegancji,  w którym uczestnicy wystartowali do rundy dookoła jeziora ubrani zgodnie z modą z czasu pochodzenia roweru.

Licznie - w ten pierwszy w tym roku upalny dzień - odwiedzająca tereny Malty publiczność mogła oglądać także wystawę zabytkowych rowerków dziecięcych, wózków dziecięcych, lalek porcelanowych i kolekcję zabytkowych samochodów na pedały a ci, którzy przyjechali na własnych rowerach mogli na specjalnym stanowisku poznańskiej Policji bezpłatnie je oznakować. Skoda Auto Szkoła zaprezentowała bezpieczne współuczestnictwo rowerów z innymi pojazdami w ruchu drogowym. Dla kolekcjonerów czynne było stoisko z częściami do zabytkowych rowerów.

Patronat medialny nad imprezą sprawowały: TVP3 Oddział Poznań, „Merkury” Polskie Radio oraz Redakcja „Rowertouru”.

Organizatorzy Zlotu - członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski dziękują wszystkim sponsorom i partnerom: Malta Ski, Shimano, Speeder Darek Chmielewski, Rowery Rybczyński, Novotel, Skoda Auto Szkoła, Millano, Salon Urody Anna i Fashion&Style.

Tekst: Witold Rybczyński, Grzegorz Rybak

Zdjęcia można zobaczyć na stronie Automobilklubu Wielkopolskiego
http://www.aw.poznan.pl/imprezy2016/20160522retroweriada/foto/index.html
http://www.aw.poznan.pl/imprezy2016/20160522retroweriada/foto_aw/index.html

 

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Biuletyn PZM - Grudzień 2019
Koniec roku! Okres świętowania oraz podsumowania mijających 12 miesięcy. Nie... więcej
27 grudnia 2019 r. Biuro ZG PZM będzie nieczynne
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2019 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2020
Życzy Polski Związek Motorowy - Zarząd Główny     ... więcej
Uroczyste zakończenie sezonu MPPZ i MPHRR 2019 - galeria zdjęć
W dniu 6 grudnia w Hotelu Lamberton odbyło się uroczyste zakończenie sezonu... więcej
Bałtycki Rajd - I runda motocyklowych MPPZ - zapowiedź
W dniach 23.04 – 24.04.2020 roku w Łebie, ośrodek Inter Camp'84, ul.... więcej
Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens