Rajd Żuka na Mazowszu

W sobotę odbył się 2.Rajd Żuka czyli impreza skierowana do zabytkowych samochodów dostawczych, użytkowych i specjalnych. Duże zainteresowanie mediów i dobre rozreklamowanie imprezy sprawiło, że na starcie pojawiło się kilkadziesiąt pojazdów, a humory uczestników były iście szampańskie. Wśród aut warto wyróżnić kilka Tarpanów, Wartburga z przyczepą wykonaną z połówki Syreny Bosto, prototypowego Poloneza Analoga, przedłużonego Mercedesa 206D, Polskiego Fiata 125p Pick-up, Daihatsu Hijet czy Chevroleta El Camino. Oczywiście najwięcej numerów startowych zgarnęły Żuki w różnej postaci – od tzw. smutków po najnowsze diesle i od wersji pożarniczych po mikrobusy.

Sam rajd poprowadzony itinererem strzałkowym po drogach powiatu otwockiego był dość prosty i jechało się go jak po sznurku. W związku z charakterem aut duża część trasy została poprowadzona szutrami i drogami gorszego sortu. Jednym z ciekawszych elementów na trasie był przejazd przez małą rzeczkę – zawodnicy przez chwilę mogli poczuć się prawie jak na Camel Trophy. Hitem był zwiedzany przez uczestników kirkut porzucony pośrodku lasu.

Na trasie oprócz zdjęć i odpowiedzi na pytania należało znaleźć klasyczne żywe PKP-y, na których należało odgadnąć muzykę z seriali, rozpoznać województwa na czarnych „blachach”, strzelić z haclówy czy zwiedzić Muzeum Ziemi Otwockiej. Rajd zakończył się tradycyjną kiełbasą z grilla w klimatycznym ośrodku wypoczynkowym Rudka przy szosie lubelskiej. Organizatorami imprezy byli PRL Skarb Narodu, Bikiniarze.pl i Stowarzyszenie „Nasz Tor”.

Relacja i foto: Kamil Pawłowski

Galeria działu: 
Pojazdy zabytkowe: 

News

Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej
Polska załoga piąta w 1000 Miglia Warm Up USA 2019
Na piątej pozycji zakończyli Rajd 1000 Miglia Warm Up USA 2019 Marian Stoch,... więcej
Dobry wynik w USA
Według wstępnych wyników polska załoga Aston Martina startująca w 1000 Miglia... więcej
Polacy w pierwszej dziesiątce 1000 Miglia Warm Up USA
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Charter of Turin w polskiej wersji językowej
Zgodnie z zapowiedzią sprzed paru dni w sobotę 26 października 2019 ... więcej
Aston Martin trenuje przed 1000 Miglia Warm Up USA
Zgodnie z naszymi zapowiedziami Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens