Uwaga rodzice zmiana przepisów

W dniu 15 maja weszła w życie nowela ustawy Prawo o ruchu drogowym, zmieniająca zasady przewożenia dzieci w samochodzie. Przepisy wywołały zróżnicowane opinie, ale ponieważ są efektem wdrożenia dyrektyw unijnych, są kolejnym etapem unifikacji przepisów w skali europejskiej, co ułatwi nam podróżowanie po Europie.

Główna zmiana polega na tym, że przewożenie dziecka w foteliku zależeć będzie tylko od jego wzrostu, znika natomiast obowiązująca dotąd granica wieku 12 lat.

Dziecko o wzroście co najmniej 150 cm będzie mogło podróżować bez fotelika, także na przednim siedzeniu, niezależnie od wieku. Zakazane jest przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa. Można będzie przewozić dziecko bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa, jednak tylko wtedy kiedy ze względu na masę i wzrost dziecka nie jest możliwe zapewnienie fotelika. Możliwe będzie przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa i bez fotelika, ale tylko na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje innych dzieci znajduje się w fotelikach i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika.

Wprowadzony jest jednocześnie zakaz przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa, w tym zabytkowymi.

Zgodnie z taryfikatorem za przewożenie dzieci bez fotelika można będzie dostać mandat i 6 punktów karnych.

Nowe przepisy precyzują poza tym, kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa, m.in. kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie.

Na kierowców autobusów nałożono obowiązek informowania pasażerów o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, o ile dany pojazd jest w nie wyposażony.

Informujemy i przypominamy o zmianach przepisów, bowiem coraz częstszym, a niepokojącym zjawiskiem jest brak wiedzy wśród kierowców o wchodzących w życie zmianach przepisów. Polski Związek Motorowy, który dotąd skupiał swoją aktywność na edukacji dzieci i młodzieży zmuszony jest ją rozszerzać na grupę „niedouczonych” kierowców.

A dobra znajomość przepisów to przecież podstawa naszego bezpieczeństwa na drodze.

cedro

News

Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Odszedł Jerzy Żukowski
Z żalem przyjeliśmy informację, że w dniu 10 lutego zmarł Jerzy Żukowski,... więcej
Nowe przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wchodzące w życie w 2024 r.
Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina o nowych przepisach w... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
 W tym wyjątkowym czasie, pełnym światła i ciepła, pragniemy... więcej
Fundacja PZM rozdysponuje 700 tysięcy zł zebranych podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów
700 tysięcy złotych dla Fundacji PZM, a w sumie ponad dwa miliony złotych dla... więcej
Pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych
19 Listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.... więcej
Składy komisji i zespołów na kadencję 2023-2027
Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego uchwalił w dniu 18.11.2023r. składy... więcej

Strony

- Archiwum