Słoneczny finisz sezonu

To nieuchronna prawda. Sezon wyścigów samochodowych w Polsce w 2015 roku dobiegł końca. Na Torze "Poznań" odbyła się 8. i 9. runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 4. runda Mistrzostw Polski Hour Race, 7. runda Porsche Platinum GT3 Cup Challenge Central Europe i 6. runda Volkswagen Gol Cup. W Poznaniu gościła również niemiecka 5. runda ADAC Historic Cup Haigo.

Przez trzy dni rywalizacji prawie 180 kierowcom towarzyszyła ładna, słoneczna pogoda. Taka aura z pewnością sprzyjała tym, którzy dotarli do mety tegorocznego sezonu na czołowych pozycjach. Jako pierwsi już w minioną sobotę świętowali zawodnicy Volkswagen Golf Cup. Zwycięzcą tegorocznego, trzeciego cyklu został Jeffrey Kruger z RPA, który w pierwszym z wyścigów zajął trzecią pozycję, a w drugim był drugi. To wystarczyło, aby wygrać klasyfikację generalną (480 pkt.). Królem poznańskiej rundy okazał się natomiast Dylan Pereira z Luksemburga, który po wygranych kwalifikacjach, zwyciężył także w obu wyścigach i w klasyfikacji generalnej zajął drugie miejsce (454 pkt.). Pereira chciał jeszcze zagrozić Krugerowi, jednak przewaga punktowa kierowcy z RPA była zbyt duża przed poznańską rundą. na trzecim stopniu podium w klasyfikacji generalnej uplasował się Marcus Fluch ze Szwecji. Organizatorzy cyklu zapowiedzieli, że także w następnym sezonie kierowcy powalczą o kolejne trofea.

Następnych mistrzów Polski poznaliśmy w niedzielę. W klasie 1N udane dwa wyścigi zaliczył Maciej Garstecki, który wygrał pierwszy z nich, a potem zajął drugą pozycję (w tym wyścigu zwyciężył Adrian Wielowiejski. W klasyfikacji generalnej (po odjęciu dwóch najsłabszych wyników w sezonie), zwyciężył Wielowiejski (150 pkt.), który wyprzedził Piotra Kaźmierczaka (112) i Garsteckiego (106) – wszyscy kierowcy reprezentują Automobilklub Wielkopolski. W klasie 8.1 oba wyścigi wygrał Konrad Tadla (A. Wielkopolski), natomiast w klasie 8.2 dwukrotnie triumfował Bartosz Idźkowski (A. Nowomiejski). Tadla zdecydowanie wywalczył pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej (150 pkt.). Z kolei Damian Stachowiak (Olsztyński Klub Rajdowy) dwa razy finiszował na drugiej pozycji i to mu pozwoliło zająć też drugie miejsce w klasyfikacji generalnej (95 pkt.). Na trzeciej pozycji sezon zakończył Michał Ghany (A. Śląski). Dzięki dwóm zwycięstwom w Poznaniu mistrzem kraju w klasie 8.2 został Idźkowski (125 pkt.). Drugi był Kamil Osóbka (A. Wielkopolski – 113), a trzeci Janusz Kuczyński (A. Wielkopolski – 90).

Dwa ostatnie wyścigi 7. rundy Porsche Platinum Cup GT3 wygrał Piotr Wójcik, który w klasyfikacji generalnej całego sezonu zajął piąte miejsce. Zwycięzcą cyklu został natomiast Rafał Mikrut (A. Rzeszowski – 231 pkt.), który wyprzedził Marcina Jedlińskiego (224) i Grzegorza Moczulskiego (A. Wielkopolski – 208). W klasie 5 startowało aż 24 kierowców, a pasjonująca walka o zwycięstwo trwała do ostatniego wyścigu. Lider przed poznańska rundą Artur Obuchowski, wygrał pierwszy z wyścigów i mocno zbliżył się do tytułu mistrzowskiego, mimo że bardzo mocno naciskał go ubiegłoroczny mistrz Mateusz Bartkowiak (obaj A. Wielkopolski). W drugim wyścigu triumfował Bartkowiak, a Obuchowskiemu do wygranej w klasyfikacji generalnej brakowało miejsca w pierwszej dziesiątce. Obuchowski był ósmy i wygrał tegoroczny cykl z dorobkiem 150 pkt. Bartkowiak zajął drugie miejsce (145), a trzeci był Mateusz Tokarski (A. Piast Dolnośląski) – 138 pkt. W klasie 2 mistrzem kraju został Mikołaj Jóźwiak (A. Wielkopolski) z dorobkiem 150 pkt. Jóźwiak wygrał sobotni wyścig, a w niedzielę uplasował się na drugiej pozycji. Pierwszym wicemistrzem Polski został Michał Flak (102), a drugim wicemistrzem – Wojciech Klimecki (98) – obaj A. Wielkopolski. W klasie 6 dużego pecha miał Łukasz Rawecki (A. Wielkopolski).

W sobotnim wyścigu podczas okrążenia zapoznawczego awarii uległo zawieszenie jego auta i tym sposobem Rawecki stracił szansę na walkę o tytuł mistrzowski. W drugim wyścigu Rawecki zwyciężył, jednak to wystarczyło jedynie do drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej (115 pkt.). Mistrzem Polski w tej klasie został Dawid Abramczyk (A. Wielkopolski – 129 pkt.). Trzecie miejsce dla Darii Dziwisz (A. Wielkopolski – 90 pkt.). Z kolei w klasie 7, po sobotnim zwycięstwie mistrzem kraju został Robert Abramczyk (A. Wielkopolski) z dorobkiem 129 pkt., który w niedzielę już nie wystartował. Pierwszym wicemistrzem został Dariusz Sołtysiak (A. Wielkopolski – 126 pkt.). Ostatnią rundę wyścigowych mistrzostw Polski zakończył Memoriał im. Jana Leśniaka. Był to połączony wyścig Dywizji 4 (3500 ccm i pow. 3500 ccm) oraz klasy 3. W tej ostatniej dwoma zwycięstwami popisał się Karol Jodko-Kamiński (A. Wielkopolski) i przypieczętował swoją wygrana w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 150 pkt. Za nim uplasowali się: Paweł Widawski (A. Polski – 104 pkt.) i Jakub Wyszomirski (A. Rzemieślnik – 87). W klasie D4 pow. 3500 ccm mistrzem kraju został Jarosław Budzyński (A. Rzeszowski) z dorobkiem 119 pkt. Na nic zdały się dwa zwycięstwa Marcina Jedlińskiego (A. Rzeszowskiego) w Poznaniu, który został pierwszym wicemistrzem Polski (118 pkt.). W klasie  D4 3500 ccm dominowali kierowcy A. Wielkopolski. Mistrzem został Dariusz Gałęzki (130), a za nim uplasowali się Dawid Bokiej – 112 oraz Aleksander Wojciechowski – 77. W niedzielne, późne popołudnie 4 października zakończył się obecny sezon wyścigów samochodowych, ale już dzisiaj zapraszamy na Tor "Poznań" w 2016 roku.

Komunikat GKSS PZM nr 5/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 5/2024... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 06-07.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU KANDYDATÓW NA LICENCJĘ ZAWODNIKA I LICENCJĘ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Olsztyn
PROGRAM SZKOLENIA I EGZAMINU NA LICENCJĘ SĘDZIEGO SPORTU SAMOCHODOWEGO STOPNIA... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-C, NDJ-C, 14-15.04.2024, Tor Kielce
1. Termin: 14 - 15 kwietnia 2024 r. (niedziela i poniedziałek) 2.... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, szkolenie na licencje stopnia ND-R, 03.04.2024, Gdynia
Szkolenie sędziów sportu samochodowego oraz szkolenie na licencję stopnia ND-R... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak już w Kenii, czas na legendarne Safari!
Gdyby kibice mieli wybierać rajdy według klucza: najbardziej ikoniczne,... więcej