Oficjalnie czas start | FIA Golden Rules

Zainicjowana przez Polski Związek Motorowy polska odsłona kampanii FIA Golden Rules, która miała miejsce po raz pierwszy w 2013 roku podczas Rajdu Polski w Mikołajkach, w dniu 9 września 2014 r. została oficjalnie zainaugurowana podczas konferencji prasowej w Ambasadzie Wielkiej Brytanii w Warszawie.
Organizatorami konferencji była Pani Poseł Beata Bublewicz wraz z Fundacją im. Mariana Bublewicza oraz Polski Związek Motorowy. Wydarzenie zostało objęte patronatem Ambasady Wielkiej Brytanii w Polsce.
Pośród zaproszonych gości oraz prelegentów znaleźli się m.in. Komendant Główny Policji, gen. Marek Działoszyński, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej, gen. dyw. dr Mirosław Rozmus, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Instytutu Transportu Samochodowego i wielu innych instytucji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.
Bohaterami konferencji byli mistrzowie sportów motorowych, którzy w ramach promocji kampanii użyczyli swojego wizerunku, by promować Dziesięć Złotych Zasad FIA. Tym razem na żywo opowiadali o postawach, które warto reprezentować będąc uczestnikiem ruchu drogowego.
Złote Zasady FIA to podstawowy zestaw niezbędnych zachowań, jaki obowiązuje każdego uczestnika ruchu drogowego. Promując Złote Zasady FIA w Polsce, zauważyliśmy, że istnieją dwa ważkie problemy, które chcielibyśmy poruszyć i wskazać jako wymagające natychmiastowego działania. Dlatego też zaproponowaliśmy dwie dodatkowe zasady: Pieszy zawsze pierwszy oraz Nie parkuje na kopercie. W Polsce w wypadkach drogowych ginie co roku wielu pieszych, Pani Poseł Beata Bublewicz wraz z Parlamentarnym Zespołem ds. BRD działa na rzecz takiej zmiany przepisów, aby pieszy oczekujący na przejście przez jezdnię miał pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem. Dodatkowo problem zajmowania przez kierowców miejsc parkingowych przeznaczonych wyłącznie dla osób niepełnosprawnych zdaje się być wciąż nierozwiązany, tym bardziej, wymaga on podjęcia głośnej debaty ogólnopolskiej, a być może również ogólnoeuropejskiej czy wręcz ogólnoświatowej. Z powyższych powodów, dołączyliśmy dwie wspomniane zasady do naszego zestawu Złotych Zasad FIA, co spotkało się z wielkim poparciem ze strony specjalistów, a także fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

OPIS KAMPANII
Golden Rules to inicjatywa podjęta przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA oraz firmę Michelin w 2011 roku, w ramach międzynarodowej kampanii FIA Action for Road Safety. Działania na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego wspierają znani sportowcy m.in. Emerson Fittipaldi, Michael Schumacher, Sebastian Vettel, Sébastien Loeb, Yvan Muller oraz Monisha Kaltenborn.
Golden Rules to zbiór dziesięciu Złotych Zasad, którymi powinien kierować się każdy użytkownik drogi, aby podróżować bezpiecznie. Na oficjalnej stronie kampanii http://www.goldenrules-fia-michelin.com/?lang=en) znajdują się zdjęcia z udziałem zawodników - w powszechnej opinii nie kojarzonych z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa - obrazujące kolejno dziesięć Złotych Zasad i przekonujące do ich przestrzegania.
W Polsce kampania FIA została zainicjowana w 2013 roku podczas LOTOS 70. Rajdu Polski w Mikołajkach. Złote Zasady zostały przetłumaczone na język polski i wyeksponowane w najważniejszych punktach Rajdu.
W roku 2014 Poseł Beata Bublewicz, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w imieniu Fundacji im. Mariana Bublewicza i we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym postanowili rozszerzyć kampanię Golden Rules i zaprosić polskich mistrzów sportów motorowych do promocji Złotych Zasad. W tym celu zorganizowano profesjonalne sesje zdjęciowe ze znanymi sportowcami, gdzie każdy z zawodników reprezentuje najbardziej bliską mu zasadę. Polską kampanię Golden Rules, poszerzono od dwie  - nie mniej ważne -  zasady, reprezentują ją następujący polscy zawodnicy oraz Poseł Beata Bublewicz i Prezes PZM Andrzej Witkowski:

Złote Zasady FIA  - chcę być bezpieczny

Zapinam pasy
Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.
Krzysztof Skorupski

Przestrzegam przepisów ruchu drogowego
Zasady są po to, by nas chronić .
Michał Kościuszko

Jeżdżę z dozwoloną prędkością
Mój samochód jest z metalu, piesi i dzieci - nie.
Jan Chmielewski

Sprawdzam opony
Kontroluję bieżnik i ciśnienie, także w kole zapasowym.
Szymon Kornicki

Prowadzę tylko na trzeźwo
Pijany lub odurzony stanowię niebezpieczeństwo.
Krzysztof Hołowczyc

Chronię dzieci
Przewożę je w fotelikach.
Kajetan Kajetanowicz

Jestem uważny
Telefonowanie czy smsowanie zwiększają zagrożenie.
Tomasz Kuchar

Przerywam podróż, gdy jestem zmęczony
Lepiej dotrzeć późno niż wcale.
Małgorzata Rdest

Jeżdżę w kasku
Motocykle i rowery nie chronią głowy.
Rafał Sonik

Jestem uprzejmy
Szanuję innych kierowców.
Wojciech Chuchała

Nie parkuję  na kopercie
Bartosz Ostałowski

Piesi zawsze pierwsi
Beata Bublewicz i Andrzej Witkowski

News

Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Odszedł Jerzy Żukowski
Z żalem przyjeliśmy informację, że w dniu 10 lutego zmarł Jerzy Żukowski,... więcej
Nowe przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wchodzące w życie w 2024 r.
Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina o nowych przepisach w... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
 W tym wyjątkowym czasie, pełnym światła i ciepła, pragniemy... więcej
Fundacja PZM rozdysponuje 700 tysięcy zł zebranych podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów
700 tysięcy złotych dla Fundacji PZM, a w sumie ponad dwa miliony złotych dla... więcej
Pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych
19 Listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.... więcej
Składy komisji i zespołów na kadencję 2023-2027
Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego uchwalił w dniu 18.11.2023r. składy... więcej

Strony

- Archiwum