Od przyszłości nie ma ucieczki.

Konferencja z zakresu mobility, organizowana regularnie przez Międzynarodową Federację Samochodową FIA, w tym roku odbyła się w Hadze i przebiegała pod nazwą "Connected for the Future". Prelekcje, wykłady, dyskusje panelowe, warsztaty- wszystko to poświęcone było szeroko pojętej "mobilności"- jest to dla nas słowo problematyczne, gdyż trudno je przetłumaczyć na język polski tak, aby oddawało pełen sens.

Mobility można opisać jako zjawisko, na które składają się takie zagadnienia, jak przemieszaczanie się obywatela w sposób indywidualny lub zbiorowy, infrastruktura, pojazdy, bezpieczeństwo bierne i czynne, edukacja dzieci, młodzieży oraz reedukacja dorosłych, ubezpieczenia, assistance, pierwsza pomoc, senior na drodze itd.

O mobility będziemy wspominać jeszcze wielokrotnie, gdyż jest to doskonała przestrzeń do rozwoju dla tak zwanego non-sportive activity, czyli aktywnoście niezwiązanej bezpośrednio ze sportami motorowymi.

Wracając do przyszłości, o której dyskutowano podczas konferencji w Hadze, z wielkim zainteresowaniem wysłuchałam prelekcji wybitnego wizjonera o nazwisku Adjiedj Bakas. Wykład był wyjątkowy, niezapomniany i niezwykle inspirujący.

Specjalista w zakresie trendów w ekonomii, technologii, demografii, środowisku, bezpieczeństwie, zdobywca wielu nagród biznesowych, pisarz, Adjiedj Bakas, wygłosił porywający wręcz wykład na temat przyszłości technologii, również tej motoryzacyjnej, która zmierza ku nam lub raczej- ku której my zmierzamy w zastraszającym tempie i przed którą nie ma odwrotu. Connected cars- samochody "porozumiewające się" między sobą oraz rozpoznające właściciela, pasażerów, programujące optymalne trasy, wykonujące automatycznie manewry ratujące życie i niwelujące błąd czynnika ludzkiego- to tylko jeden z wielu przykładów, które podał Bakas w prelekcji, która z pewnością niejednemu słuchaczowi otworzyła oczy i horyzonty.

Zmieniać się będą nie tylko technologie, również człowiek zaczyna korzystać z dotychczasowych urządzeń w inny sposób. Na przykład tendencją panującą wśród młodego pokolenia jest traktowanie samochodu jako środka transportu, nie jako odzwierciedlenie charakteru czy podkreślenie indywidualnych cech, a już na pewno przestaje być to (a z pewnością na zachodzie Europy) dowód stanu posiadania i metoda na tegoż okazanie. Taka postawa nie może pozostać niezauważona przez specjalistów z branży, tego rodzaju zmiany generują bowiem w  praktyce nowe wyzwania dla producentów branży motoryzacyjnej.

Wizja przyszłości, w której nie ma powrotu do natury, gdyż jej dobra zostały już przez ludzkość wyczerpane, ale dorobek naukowy cywilizacji pozwoli na szerokie wykorzystanie bakterii i recyklingu do tworzenia podstaw codzienności opierającej się o nanotechnologie i łączność na poziomie Matrixa, została przez publiczność przyjęta ze zrozumieniem i wielkim aplauzem.

Zachęcam do zapoznania się z całym wykładem na stronie: http://www.fia.com/sites/default/files/basicpage/file/FIA_MCWDaily_Issue2.pdf

(wuel)

 

News

Kobiety na 6.biegu – za nami pierwsze szkolenie dla motocyklistek!
W niedzielę, 14 kwietnia na Torze Modlin, odbyło się... więcej
Spokojnych Świąt Wielkanocnych
Spokojnych, dobrych i zdrowych Świąt Wielkanocnych życzy Polski Związek... więcej
Odszedł Jerzy Żukowski
Z żalem przyjeliśmy informację, że w dniu 10 lutego zmarł Jerzy Żukowski,... więcej
Nowe przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wchodzące w życie w 2024 r.
Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina o nowych przepisach w... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
 W tym wyjątkowym czasie, pełnym światła i ciepła, pragniemy... więcej
Fundacja PZM rozdysponuje 700 tysięcy zł zebranych podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów
700 tysięcy złotych dla Fundacji PZM, a w sumie ponad dwa miliony złotych dla... więcej

Strony

- Archiwum