Mistrzostawa Polski MX | Chełmno

Kolejny wrześniowy weekend MX zawodnicy spędzili na torze w Chełmnie. O mistrzowskie tytuły walczyli motocrossowi riderzy z klas MX65 i MX85, a także w najbardziej „rozwojowej” klasie MX2. Na maszynie startowej stanęły także teamy rywalizujące o tytuł najlepszego zespołu, rozstrzygnęła się także rywalizacja klubowa. Wspaniała pogoda, temperatura sięgająca momentami 30 stopni w słońcu sprawiły, że nikt nie odnosił wrażenia, iż to ostatnie zawody w sezonie 2014. Ogromną niespodziankę sprawili najmłodsi zawodnicy. Na maszynie startowej pojawiło się ich ponad 20, co dobrze rokuje na przyszłość. Zwycięzcą dwóch wyścigów został Wiktor Małecki (KMCross Lublin), który został także Mistrzem Polski. Ale „czempionów” w tej klasie mamy dwóch, bowiem z tą samą ilością punktów zakończył swoje starty w Polsce Afonso Gaidao. Trzeci był Damian Zdunek (CAMK Poltarex). W klasie 85 również nie było niespodzianek, gdyż zawody z Chełmnie wygrał Kamil Osieleniec pokonując w ostrej rywalizacji o mistrzowski tytuł Wiktora Jasińskego (Automobilklub Gorzowski), który musiał zadowolić się drugim miejscem w klasyfikacji sezonu. II wicemistrzem Polski został Wojciech Kucharczyk (również z Gorzowa). Jednak najwięcej emocji dostarczyli wszystkim zawodnicy w klasie MX2. Do ostatecznej rozgrywki przystąpiło 31 motocyklistów, a wśród nich trzech pretendentów do tytułu: Adam Tomiczek (UKS Wiraż Cieszyn), Bartosz Sawczuk (CAMK Poltarex) i Maciej Więckowski (KMCross Lublin). Jednak żaden z nich nie wygrał ani jednego wyścigu w Chełmnie, bowiem wszystkich pokonał fantastycznie jeżdżący Tomek Wysocki (Motosport Castrol Team Toruń). Wygrał on obydwa wyścigi z ogromną przewagą nad pozostałymi rywalami. To niewątpliwie wielki talent i gdyby regularnie startował w MP, na pewno zostałby Mistrzem. Częściej możemy go jednak zobaczyć na torach poza granicami Polski, dlatego tytuł najlepszego zawodnika 2014 zdobył Adam Tomiczek, drugim jest Sawczuk a trzecim Więckowski. W Chełmnie w szranki stanęły także trzyosobowe zespoły reprezentujące Kluby i Okręgi. Niestety pojawiło się ich tylko siedem, dlatego decyzją sędziego głównego start był wspólny dla trzech klas: MX Open, MX2 i MX2 Junior. I tu również przejazdowi zawodników towarzyszyły ogromne emocje. Głównymi bohaterami byli Tomek Wysocki i Łukasz Lonka. Choć pierwszy startował na motocyklu 250cc a drugi 450cc, to jednak pojechali niemal łeb w łeb. Niewiele brakowało, a Wysocki wygrałby pierwszy wyścig, niestety na jednym z ostatnich zakrętów zdusił silnik i stracił pozycję lidera. Mimo to był drugi na mecie. Ostatecznie w rywalizacji zespołowej najlepsi okazali się zawodnicy reprezentujący Okręg Bydgoszcz w składzie: Tomek Wysocki, Jakub Barczewski i Gabriel Chętnicki. Natomiast w klasyfikacji klubowej (Senior) najlepszym w sezonie 2014 okazał się KMCross Lublin, przed Człuchowskm AutoMotoKlubem Poltarex i SKM Szarak Sochaczew. W klasyfikacji zespołów sponsorskich wygrał DOM Lublin-CST-KM Cross, na drugim miejscu jest Poltarex ZZem Racing Team, a na trzecim PPD Poltarex SP. z o.o. Team. Przed nami Drużynowe Mistrzostwa Świata (MXoN) w Kegums na Łotwie. Polskę reprezentować będą Łukasz Lonka, Karol Kędzierski i Tomasz Wysocki. (FOT: X-cross)

--

Motocykle:

News

Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Pawelec dwukrotnie punktuje w debiucie w mistrzostwach świata
Milan Pawelec wywalczył punkty w obu wyścigach pierwszej rundy motocyklowych... więcej
Sukces Wójcik Racing Teamu w Le Mans
Załoga Wójcik Racing Teamu w składzie Kamil Krzemień, Jurand Kuśmierczyk i... więcej
Wójcik Racing Team przed nowym wyzwaniem w MŚ FIM EWC
Motocykliści polskiego Wójcik Racing Teamu rozpoczynają na francuskim torze... więcej
Milan Pawelec rozpoczyna sezon w mistrzostwach świata
17-letni Milan Pawelec już w najbliższy weekend zadebiutuje w ... więcej
W Mrągowie wystartują Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike YCF, MRF, Kayo!
Ekscytujący początek sezonu Mistrzostw i Pucharu Polski Pit Bike YCF, MRF,... więcej
Nie żyje Tadeusz Hołubowski
Bardzo smutną informację otrzymaliśmy z Klubu Motorowego "Cisy" z... więcej
Duust Rally Team z punktami w Rajdzie Portugalii
Zawodnicy Duust Rally Teamu, Konrad Dąbrowski i Jean-Loup Lepan, dotarli do mety... więcej