68/74 czyli co nowego w egzaminach na prawo jazdy.

Z dniem 19 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Oznacza to zmiany w systemie przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy, wprowadzenie nowych kategorii praw jazdy, nowe wzory dokumentów oraz elektroniczny obieg dokumentów w procesie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.

W praktyce największą reorganizację przeszły egzaminy teoretyczne, podczas których system komputerowy losuje teraz w czasie rzeczywistym pytania, na które należy od razu odpowiedzieć, gdyż nie ma możliwości powrotu do pytania, na które nie udzielono odpowiedzi. Pytania przedstawiają sytuacje, z którymi kierowca może zetknąć się na drodze.

Nowa baza pytań nie będzie publikowana, podczas trwającego 25 minut egzaminu teoretycznego należy udzielić odpowiedzi na więcej pytań niż dotychczas- jest to 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 pytań z wiedzy specjalistycznej, obejmującej poszczególne kategorie parawa jazdy. Na każde pytanie jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź. Dodatkowo, pytania cechuje różna wartość- punktacja zależy od znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Aby zdać egzamin teoretyczny na prawo jazdy, należy zdobyć minimum 68 z możliwych 74 punktów.

Nowy, ujednolicony wzór dokumentu prawa jazdy jest zgodny z obowiązującym we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Dokument będzie ważny przez 15 lat (oprócz kategorii C i D, które pozostaną bez zmian- 5 lat ważności). Po upływie tego okresu, trzeba będzie odnowić dokument- standardowo nie będzie to wymagało ponownego zdawania egzaminu ani przeprowadzenia badań lekarstkich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na określony czas ze względu na ograniczenia zdrowotne. Prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą wymieniane dopiero w latach 2028-2033.

Wprowadzone zostały nowe kategorie prawa jazdy:

A2 - uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy 0,2 kW/kg. Minimalny wiek kandydata: 18 lat.

AM- ta kategoria zastąpi kartę motorowerową; uprawnia do kierowania motorowerami i lekkimi quadami. Minimalny wiek kandydata: 14 lat. Kurs obowiązkowo należy odbyć w ośrodku szkolenia kierowców, a egzamin zdać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Karta motorowerowa wydana przed 19 stycznia 2013 roku zachowuje ważność do dnia 18. urodzin posiadacza. Kartę można wymienić na własny koszt na prawo jazdy kategorii AM po ukończeniu 14 lat.

Kategoria A będzie zawierała dodatkowe obostrzenia: wiek uzyskania prawa jazdy tej kategorii będzie zależał od posiadanego doświadczenia w prowadzeniu motocykli lekkich  (kat. A2). Minimalny wiek dla osób bez prawa jazdy kategorii A2 od minimum 2 lat- 24 lata. Osoby posiadające prawo jazdy od co najmniej 2 lat mogą się ubiegać o kat. A w wieku 20 lat.

 

News

Fundacja PZM: 1.5 proc. ma znaczenie
Okres rozliczania dochodów za 2023 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Odszedł Jerzy Żukowski
Z żalem przyjeliśmy informację, że w dniu 10 lutego zmarł Jerzy Żukowski,... więcej
Nowe przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wchodzące w życie w 2024 r.
Główna Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina o nowych przepisach w... więcej
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!
 W tym wyjątkowym czasie, pełnym światła i ciepła, pragniemy... więcej
Fundacja PZM rozdysponuje 700 tysięcy zł zebranych podczas Wielkiej Wyprawy Maluchów
700 tysięcy złotych dla Fundacji PZM, a w sumie ponad dwa miliony złotych dla... więcej
Pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych
19 Listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.... więcej
Składy komisji i zespołów na kadencję 2023-2027
Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego uchwalił w dniu 18.11.2023r. składy... więcej

Strony

- Archiwum